MENU

Forum - Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |  

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Kolega zezowaty jest jedną z tych osób które myślał że osoby niedowidzace lub jednooczne sa zagrożeniem dla ludzi i powinny być chyba izolowane od społeczeństwa. Prawda wygląda zupełnie inaczej tylko u nas w kraju, od kilkudziesięciu lat lekarze i nie tylko myślą że jesteśmy w jakiś sposób ograniczeni a prawda jest taka że potrafimy robić i pracować w tych zawodach lepiej niż osoby z doskonałym wzrokiem.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Odnosząc się do dwóch wpisów powyzej to jeszcze dodam że osoby jednooczna czy niedowidzace poza tym że świetnie dają sobie radę w wielu zawodach to dodatkowo są dobrze obeznane w przepisach i często uświadamiają lekarzy med. Pracy czy okulistyka którzy niestety nie są zawsze na bieżąco. Już od ponad roku obowiązuje rozporządzenie odnośnie prawa jazdy zawodowego A gdzieś wyżej czytałam że w kwietniu 2019 okulista nie zezwolił na pracę osobie jednooczna jako kierowca kat B.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Jeszcze jedno pytanie do was bo im więcej czytam tym mniej wiem.

Czy kurier czy dostawcą to kierowca zawodowy?I jak musi widzieć jednym i drugim okiem?pytam o kat B? 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Alicjo z tego co się orientuję to oprócz wymienionych kategorii jeszcze taksówkarze przechodzą takie same badania jak my. Próbowałem wyszukać w ustawach o co chodzi w tym opisir :" badaniom na podstawie art. 39j ust. 1 albo art. 39m ustawy o transporcie drogowym 5 Wymienione w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 usta"  ake nie wiem o ktore ustswy chodzi .

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

My w sensie którzy chcemy jeździć ciężarówkami.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

A kierowca dostawcę -kurier kat B jak musi widzieć?czy może być jednooczny tak jak do amatorskiego prawa jazdy kat b?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Pewny nie jestem ale jeśli w przepisach jest podział na kategorie więc jeśli ktoś mieści sieć normach dla danych kategorii może pracować jako kurier.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Dziękuję.Też tak mi się wydaje bo czy kandydat na kierowca czy już kierowca w sensie pracy normy ostrości wzroku są takie same.Jednak jak czytam tu na forum kilkanaście wpisów wstecz ze ktoś z prawem jazdy kat b nie dostał pozwolenia na pracę od lekarza med pracy jako kierowca kat.B to szlag mnie trafia bo albo lekarze są niedouczeni w przepisach bieżących albo my tu czegoś nie rozumiemy.Wiem że pracując w transprcie w kat.B sa jeszcze badania na olśnienia i psychotesty to rozumiem.Tylko ten okulista mnie zastanawia.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ja właśnie nie mogę wyszukać o które to artykuły jakiej ustawy chodzi które wpisałem  wcześniej.tam by było napwwno wyszczególnione o jakie zawody jeszcze chodzi.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

A to że lekarze sa niedouczeni to jest inna sprawa. W Polsce medycyna pracy to jest bardzo duży biznes i taka jest prawda. Większość przychodni które robią badania robi to na sztukę aby więcej. A jak wiadomo każdy biznes to wpływy do budżetu. Dodatkowo tak jak pisałem wcześniej utarło się od bardzo wielu lat że osoby niedowidzace  lub jednooczne to wielkie zagrożenie na drogach czy w innych zawodach. Na szczęście powoli to się zaczyna zmieniać chodzi mi o podejście lekarzy. Im więcej będzie się o tym mówić tym lepiej dodatkowo w większości  krajów uni nie ma takich absurdalnych przepisów jak u nas więc przepisy unijne powoli wymuszają zmiany. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Tak to prawda co piszesz.My niedowidzacy czy jednooczni jednak musimy mieć większą wiedzę niż taki lekarz okulista lub orzecznik med pracy.W razie odmowy jakiejś pracy gdzie wiemy na pewno ze można ja wykonywac trzeba po prostu się odwołać do WOMP.

Dlatego też ja draze temat sama bo żaden lekarz -no może nie żaden ale wielu nie potrafili mi na wiele pytań odpowiedzieć.Jak będę miała w ręku przepis to żaden lekarz nie podskoczy.

Nigdy nie wiadomo gdzie nas życie zmusi pracować.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Krzysiek85 

A co u cb ze wzrokiem jeśli wolno spytać?I o jaką praca czy uprawnienia się starasz?lub z czym miałaś problem w kwestii badań itp? 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Jasne że możesz. Ja mam niedowidzenie  lewego oka po korekcji 0,6  drugie 1,0 wiec u mnie niedowidzenie nie jest duże, dodakowo widzenie obuoczne w duzym stopniu mam wyksztalcone na teście  muchy  np. widzę muchę w 3d  plus piec pierwszych kolek trowymiarowych. Pracuje jako kierowca c+e. 

Problemem jest to że wielu ludzi z brakiem stereoskopii pracuje na stanowisku X lat i badania przechodzą. Głównie z wynikiem pozytywnym u lekarzy "starej daty", którzy mają w miarę zdrowe podejście do tematu. Pracownicy dowiadują się  często dopiero za którymś z rzędu badaniu, że jednak na obecnym stanowisku pracować nie można.

Ja się dowiedziałem po 8 latach. Pracuję przy montażu reklam wielkogabarytowych z podnośników koszowych, rusztowań itp.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Właśnie to jest najgorsze. Przepis o badaniach wysokościowych zostal tylko i wyłącznie wymyślony po to aby wyciagac kase od ludzi  i przedsiębiorców. Badania wysokościowe robią wszyscy ludzie pracujący na budowach w magazynach na wysokościach myślę że rocznie sa to miliony badań, a wiadomo cześć jako podatek ląduje w budżecie. Wrzucili w badania widzenie stereoskopwego żeby  mieć podkładke  do wymyślania takich badan. A cierpią ludzie którzy nie mają żadnych ograniczeń do pracy na wysokościach i nie mogą przez to pracować w wielu zawodach w których by chcieli. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Krzysiek 85 czy Ty jako kierowca zawodowy też musisz przechodzić badania wysokościowe te pow 3m?

Pytam bo ja 3 lata temu starając się o pracę w hurtowni musiałam je przejść bo tak było wpisane w skierowaniu na badania w warunkach szkodliwych praca pow.3m a wcale tam nie było takich wysokości gdy byłam na rozmowie o pracę to przedstawiony mi zakres obowiązków absolutnie nie dotyczył pracy na wysokości.Od tego czasu wpadłam w dół i to nie z powodu wzroku bo widzę dobrze a od dziecka mam 0.1 ol i 1.0 op i brak stereoskopii po zabiegu zeza/udanym/ lecz z powodu tego że nigdy nie przejdę badan do jakiejkolwiek pracy.Obecnie pracuje biurowo na skierowaniu na badania była praca przy komputerze pow4godzin i przeszłam lecz jest to praca na zastępstwo i niebawem będę musiała ja zmienić.A co jak nie znajdę podobnej biurowej??stąd dopytuje gdzie są jakiś badania do pracy.Mogę robić wszystko serio bo normalnie przecież widzę mam prawo jazdy B ale wszędzie są te badania pow.3m a tam jest potrzebna stereoskopia i ostrosc 0.5 na słabszym oku.Podobno nawet w media market itp też sa one potrzebne. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

To wszystko zależy od tego co wpisze pracodawca w skierowaniu na badania wstępne lub okresowe. Ja akurat ostatnio robiłem okresowe i miałem wpisane tylko praca w nocy(czyli jazda w nocy). Wydaje mi się że dużo pracodawców wpisuje ta wysokościowe z automatu, może dla własnej asekuracji jeśli gdzieś czasem trzeba spiąć pasy lub wejść na naczepe. Ale mogę się tylko wypowiadać na temat własnych doświadczeń jako kierowca nie wiem jak jest w media Markt np. czy na innych stanowiskach pracy. Ale dla mnie takie wysokościowe powinny być np. robione dla pracy powyżej 10 m a nie 3. Ale niestety żyjemy w kraju absurdów. Smutne ale prawdziwe niestety. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Krzysiek85 a miałaś kiedyś do pracy jako kierowca zawodowy badania wysokościowe pow 3m?może w jakimś poprzednim miejscu pracy???

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Z tego co pamiętam to nie. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Wydaje mi się że najlepsze rozwiązanie zęby coś się zmieniło w sprawie badan pow. 3m to pisanie do mistrza zdrowia własnych historii i doświadczeń że jest to absurdalny przepis nie istniejący za granicą. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Czy ktoś mógł by podać w której  ustawie sa wytyczne odnośnie badan wysokościowych.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Podobne pytanie było już wcześniej .chodzi Ci o normy wzroku?w rozporzadzenie mz 1996 jest tylko podział prac na wysokości do 3m i powyżej 3m.no i były wytyczne imp w łodzi tak były podane normy ostrości wzroku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Podobne pytanie było już wcześniej .chodzi Ci o normy wzroku?w rozporzadzenie mz 1996 jest tylko podział prac na wysokości do 3m i powyżej 3m.no i były wytyczne imp w łodzi tak były podane normy ostrości wzroku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Podobne pytanie było już wcześniej .chodzi Ci o normy wzroku?w rozporzadzenie mz 1996 jest tylko podział prac na wysokości do 3m i powyżej 3m.no i były wytyczne imp w łodzi tak były podane normy ostrości wzroku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Podobne pytanie było już wcześniej .chodzi Ci o normy wzroku?w rozporzadzenie mz 1996 jest tylko podział prac na wysokości do 3m i powyżej 3m.no i były wytyczne imp w łodzi tak były podane normy ostrości wzroku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Podobne pytanie było już wcześniej .chodzi Ci o normy wzroku?w rozporzadzenie mz 1996 jest tylko podział prac na wysokości do 3m i powyżej 3m.no i były wytyczne imp w łodzi tak były podane normy ostrości wzroku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Podobne pytanie było już wcześniej .chodzi Ci o normy wzroku?w rozporzadzenie mz 1996 jest tylko podział prac na wysokości do 3m i powyżej 3m.no i były wytyczne imp w łodzi tak były podane normy ostrości wzroku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Podobne pytanie było już wcześniej .chodzi Ci o normy wzroku?w rozporzadzenie mz 1996 jest tylko podział prac na wysokości do 3m i powyżej 3m.no i były wytyczne imp w łodzi tak były podane normy ostrości wzroku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Podobne pytanie było już wcześniej .chodzi Ci o normy wzroku?w rozporzadzenie mz 1996 jest tylko podział prac na wysokości do 3m i powyżej 3m.no i były wytyczne imp w łodzi tak były podane normy ostrości wzroku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Podobne pytanie było już wcześniej .chodzi Ci o normy wzroku?w rozporzadzenie mz 1996 jest tylko podział prac na wysokości do 3m i powyżej 3m.no i były wytyczne imp w łodzi tak były podane normy ostrości wzroku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Przepraszam wstawilo mi się kilka razy.jak można to proszę o usunięcie admina

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Czyli rozumiem że nie jest to w żaden sposób uregulowane i wyszczególnione ustawa?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Na to wygląda.Podobno lekarze w med pracy posługują się tym co było w wytycznych z 2016 czyli do 3m ostrosc wzroku przy patrzeniu razem 0.5 i nie musi być zachowana stereoskopia a powyzej 3m 0.8/0.5 oraz stereoskopia.A czemu pytasz?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Po prostu byłem ciekaw jakie są wytyczne dla tych przepisów. Według mnie trzeba pisać tak jak  mówiłem do MZ  swoje historie.Bo dla mnie to jest śmieszne że powyżej trzech metrów wysokości sa takie ostre przepisy idadz tym tokiem myślenia to nie wolno np.  schodzić po schodach które mają więcej niż trzy metry czy wchodzić na drabinę, lub wychodź na balkon w bloku. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ja już kilka lat pracuje jako kierowca i przechodziłem wiele badan okulistycznuch do pracy ale także prywatnie i spotykałem się z różnym podejściem i wiele osób mówiło  że te przepisy sa nie zrozumiałe także dla wielu lekarzy chodzi mi tu tutaj o prawo jazdy. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

A ja do mz dwa razy dzwoniłem i pisałam maila czy zniosą stereoskopie do prac Pow 3m.I co ?Pani sama nic nie wie.mówiła że po 22lipca będzie ktoś kto może będzie wiedzieć.Dom wariatów to kto ma wiedzieć jak nie mz?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

No właśnie to jest w tym kraju najgorsze nie ma ludzi kompetentnych na takich stanowiskach .

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Moi drodzy

Po ponad miesiącu odpisalo mi mz.Reasumując badania opare są nadal o rozporzadzenie 1996 i kodeks pracy a o dopuszczeniu do pracy decyduje lekarz med pracy w oparciu o zagrożenia na stanowisku.Nie ma norm wzroku podanych bezpośrednio dla prac powyzej 3m.Czyli nic się nie zmieniło i chyba się już nie zmieni.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Czyli normalnie jak ktoś ma brak widzenia obuocznego to nie może zdawać na C czy to rozporządzenie z 2018 reguluje te wytyczne?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Możesz zdawać na C tylko potem jeśli pracodawca wyśle Cię  na badania powyżej 3 m może być problem. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ja na chwilę obecną mam ukończony kurs na prawo jazdy kat. Co ( w przyszłym roku mam w planach dorobić E) + posiadam świeżo co wyrobione zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi.  

A wie ktoś może czy będą jakieś zmiany dotyczące maszyn w ruchu? Chodzi tu np o piłce łańcuchowa, przycinanie do stali/betonu? Bo właśnie to jeszcze mnie blokuje jeżeli chodzi o straż pożarna 

 

Pomimo, że jestem w OSP, mam ukończony kurs, z wyżej wymienionych maszyn korzystam i nie sprawia mi to problemu... 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

No i oczywiście z piły łańcuchowej, czy szlifierki kątowej małej i dużej korzystam niemalże codziennie i nie mam z tym żadnych problemów

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

Bo przepisy sa do dupy. Na wózku jeżdżę już z 3 lata część na umowę zlecenie(bo nie trzeba badań) a teraz trochę oszukałem okuliste i mnie puścili dlatego na razie nie  wyjeżdżam  i powiem tak ze lepiej jezdze od tych niby zdrowych bo nie wjechałem widłami w żaden towar a ci co mają 3 d raz w tygodniu cos odpierdzielą także niech se konowały w dupe wsadzą te swoje przeczenia o dopuszczeniu do pracy

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Filipek

A jak Ty to zrobiłeś tzn jak przeszedłeś badania okulistyczne?bo rozumiem że nie masz 3d?przecież testy są dokładne... 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

Alicja800

Tam gdzie byłem na badanach pokazuja kartke 3d ,tam jest samochód gwiazda i kotek/

W poczekalni jak byłem to pogadałem w kolejce co tam jest za badanie i mi powiedzieli , bo ogólnie wszystko inne u mnie ok prawe oko 1 lewe 0.9 ,barwy ok oślepienie ok , tylko to nieszczęsne 3d  które jak widać w praktyce nie jest potrzebne bo oprócz wózków wcześniej 18 lat na wtryskarce pracowałem bez zadnego wypadku , a niedawno mój znajomy który jest ustawiaczem w dużej korpo z przetwórstwa tworzyw miał wypadem reke mu maszyna zmioazdzyła . także na razie mam badania ważne do marca 2021  a później najwyżej spadam jak się nic nie zmieni 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Nie czytałem całego wątku, ale chciałem zaznaczyć, że nie sugerujcie się tak bardzo opiniami lekarzy, tylko ogarnijcie sami temat.
Byłem dziś u lekarza orzecznika, któremu tłumaczyłem jak należy wypełnić oświadczenie o dopuszczeniu do jazdy, bo miesiąc temu zmienił się druk, a on nawet o tym nie wiedział.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Możesz podesłać link do tego druku?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

Jest nowe rozporządzenie z 29 sierpnia .

Ale tak napisane ze nie wiem czy na wózki cos się zmieniło

http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/1659/1 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

To w ogóle nie dotyczy wózków widłowych.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam od urodzenia mam wadę wrodzona na jedno oko mój mózg nauczył się patrzeć jednym okiem mam tak jakby jednowzrocznosc z tego co mi lekarz okulista wytłumaczył czy te przepisy da też dla mnie ? Na lewe oko widzę idealnie na prawe prawie wogole czy mogę zostać kierowca zawodowymi góry dzięki za odpowiedź 

 

 

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |