MENU

Forum - Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |  

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

IMP nie będzie już wydawał wytycznych. Będzie zmiana rozporządzenia o badaniach pracowników. Należy poczekać . Natomiast kierowcy , maszyny budowlane - obowiązuje rozporządzenie MZ.

IMP - nie ma wytycznych z 2018 i wcześniejszych. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Wytyczne musiały zniknąć ponieważ były sprzeczne z tym rozporządzeniem.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160002067.

Chodzi o pracę na wysokości itp. Myślę że niebawem zmienią to rozporządzenie . 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

powiem szczerze ,że nic z tego nie rozumiem.Czy to znaczy ,że w tej chwili wszystko zostało cofnięte?

Co może na ten moment jednooczny? 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

w zakresie kierowców zawodowych - nie jest zgodnie z rozporządzeniem. Natomiast w zakresie maszyn budowlanych czy pracy na wysokości- brak jest wytycznych, jednak lekarze mają się do nich stosować.( Tak mi powiedziała kobieta w Łodzi)

Myślę ze ta sprawa zostanie uregulowana w kolejnym rozporządzeniu. 

https://jednooczni.org/pl/forum/prawo/ofs,100,_html,topic*2C2533,topic,2533.html

Tu masz pismo z MZ do filipka , to dużo wyjaśnia. Będzie nowy załącznik do rozporządzenia. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

nie mogę w to wejść.Ale do których wytycznych mają się stosować lekarze,do tych z listopada 2018? czy tych wcześniejszych z 2016?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Tych z 2018

2018-11-21 09:32:12 - trzecia strona Filipek , wkleił dokumenty z MZ

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Dziękuję za cenne informacje.te wytyczne sa w necie tylko nie na stronie IMP

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Z tego co słyszę w TV - zamierzają nowelizować Kodeks Pracy. Wszelkie rozporządzenia w wydawane są do tej ustawy. Zobaczymy. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Kiedy się coś ruszy, bo lekarze też nie wiedzą czy mogą wydawać osobą jednoocznym zgodę na jazdę samochodem i na pracę powyżej 3 metrów.

Kiedyś się opierali na wytycznych z IMP w Łodzi a teraz zapobiegawczo dają orzeczenie odmowne lub jeżeli się nie śpieszy to żeby przyjść później jak się sprawa wyjaśni.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Kjs 

Pytasz o jazdę samochodem kat.B jako np używanie go jako narzędzia pracy ,przedstawiciel handlowy itp.Jeśli tak to sprawa wydaje się dość prosta powinni wydawać pozwolenie bo kryteria są takie same jak do kursu na prawko w obrębie danej kategorii.Zawsze można zadzwonić do WOMP. 

 

 

Re:

witam,

 

Ministerstwo Zdrowia jest na etapie zbierania informacji odnoście wydania nowego rozporządzenia.

Zachęcam wszystkich o kontaktu i przedstawiania swoich racji, pisania maili.

Jest tam bardzo miła pani i chętnie zapozna się z uwagami. Nasze uwagi   traktowane mogą być jako dialog społeczny. Dep. Zdrowia Publicznego.

 

ps . Nowe rozporządzenie jeszcze w ciągu 2-3 miesięcy. Zatem dzwońcie aby było głośno o naszej sprawie. 

 

 

Re:


:

 Chodzi o badania powyżej 3 metrów, prawo jazdy C,D,E  i sprzęt budowlany.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Kjs

Jeśli chodzi o sprzęt budowlany i pracę pow.3m to faktycznie jest na ten moment problem.Od momentu gdy zniknęły wytyczne imp nie ma formalnego dokumentu dla lekarza.natomiast jeśli poszedlbys do WOMP to oni raczej kierują się tymi zawiesxonymi wytycznymi.Jeśli chodzi o kierowanie samochodem w obrębie kat.C D e to nie ma problemu bo masz dokument dla lekarza w oparciu o który Cię beda czyli rozporzadzenie z maja 2018.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Towarzysze , dzwońcie do tego Ministerstwa  i przedstawiajcie swoje rację. To jedyna szansa, kolejna nowelizacja za 10 lat Płaczę

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Xxx

A możesz podać numer telefonu. 

 

22 530 03 10 lub 22 530 03 18

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Xxx

Dziękuję.Zadzwonię jutro i napiszę co z tej rozmowy wyniknie. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Wszyscy forumowicze powinni dzwonić i przedstawić swoje rację Perskie oko

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witajcie

Dzwoniłam do MA.Żyjemy w kraju absurdów.Były wytyczne IMP2018 było rozporzadzenie z maja 2018 a i tak w sprawie orzekania obowiązuje rozporządzenie z 1996.Tylko lekarz orzecznik wg.swojego uznania może wydać dopuszczenie do pracy .Czyli możesz mieć prawo jazdy kat.C D E a nie zostać dopuszczony do pracy.Owszem mają być nowelizację .Pani powiedziała że po świętach może coś będzie wiadomo.Dzwonię tam.

Jeszcze zadzwonię do wompu czym oni się kierują. 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Przepraszam za literówkę.Miało być dzwoncie tam.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Słuchajcie

Może ktoś z was zechciałby zadzwonić do wompu w swoich miejscach zamieszkania i spytać się czy biora pod uwagę te zawieszone wytyczne.Będzie to dla nas jakaś informacja z która można iść do lekarza medycyny pracy bo oni podlegają wompom.wydanie orzeczeń dopuszczajacych do pracy leży bowiem tylko w gestii tychże lekarzy.Pani w MZ mowila ze w zakresie kierowania pojazdami to raczej powinni kierować się rozporządzeniem z maja 2018 ale cala reszta stoi pod znakiem zapytania.Nawet praca do 3m.No bo jak nie ma wytycznych? 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


Dzwoniłem do  ministerstwa ,pani spoko powiedziała ze pracuja nad noweizacją i że lekarze orzecznicy nie wiedząc co robia bo nie ma dokładnych wytycznych kieruja sie starymi z 96 .Ale najlepiej idąc do nich miec wydrukowane te z maja 2018. Powiedziała ze prawdopodobnie za 2-3 miesiace pojawia sie wytyczne ale to nic pewnego.Ja juz mam wyje...e na to w sierpniuspadam za granice tam na wózki nie potzeba widzenia przestrzennego nie będe w tym chorym kraju siedział 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Tak jak napisałem wcześniej, lekarze sami nie wiedzą co się dzieje, wiec zapobiegawczo stosują stare przepisy. Wypisują negatywne orzeczenie i sami proponują, nawet wypisują wnioski, odwołanie do WOMP.

Nie chcą brać odpowiedzialności i próbują ją na kogoś zwalić.

 

Gdy ja robiłem badania w kwietniu zeszłego roku to musiałem przejść "pełne" psychotesty a u "zwykłego" lekarza odczytać tylko litery na tablicy. 

Lekarza nie interesowało jak widzę, mam prawym i lewym okiem cokolwiek zobaczyć na tablicy. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Kjs 

Jeśli możesz to napisz na jakie stanowisko pracy było to badanie?I jeśli robiłeś je w kwietniu 2018 to było to zarówno przed wydaniem rozporządzenia jak i wytycznych. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Wiecie co

Ja pójdę osobiście do wompu sprobuje dostac sie do jakiegoś orzecznika i zapytam.W końcu tam są lekarze do których się można odwołać od orzeczenia.Tylko niech mnie ktoś wesprze i zadzwoni do jakiegoś wompu u siebie w okolicy.Spytajcie czy biora pod uwagę wytyczne z 2018? 

Musimy jakoś się wesprzeć,wymienić informacje. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

to jak to w końcu jest nowe przepisy obowiązują czy są zawieszone ?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Po pierwsze żadnych przepisów nie można zawiesić, można je uchylić.  Po drugie przepisy odnośnie kierowców obowiązują i mają moc prawną większa niż jakiekolwiek wytyczne IMP. Mówię tu o rozporządzeniu w sprawie badania kierowców.Nie ma czegoś takiego jak wytyczne w prawie. Niestety to brak porządku prawnego w PL powoduję że jednostka bez mocy prawnej organizują sferę prawa. Od tego jest Rząd i Parlament. 

Inne sprawy musimy poczekać na kolejne rozporządzenie w sprawie badań pracowników. Uważam że jego treść będzie taka sama jak treść nieszczęsnych wytycznych. Nie wierzę w to aby wytyczne były wydane bez konsultacji z MZ. Oczywiście że lekarz może się do nich nie stosować wówczas zmieniacie lekarza.Powody mogą być różne , nieznajomość prawa , lenistwo....itp. 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam

  Cieszę się, że znalazłem ten temat. Mam 26 lat, około 4 lata temu podczas ubiegania się do pracy w SW na komisji lekarskiej zostałem odrzucony ponieważ lekarz stwierdził u mnie brak widzenia stereoskopowego - 3D. Przyznam że się trochę podłamałem. Przy kolejnej wizycie u lekarza medycyny pracy dopytałem o zaistniałą sytuację, oraz czy moge się ubiegać do jakiejkolwiek pracy mundurowej - odpowiedź brzmiala NIE, zostałem poinformowany, abym sobie odpuścić.Nie wspomianając i pracy jako kierowca zawodowy itp.

 

Aktualnie zastanawiam się nad spróbowanie dostatnia się do pracy w Państwowej Straży Pożarnej, ale tu rowniez od lekarza medycyny pracy uzyskałem informacje, że również tu jestem zdyskwalifikowany...  

I nie bardzo wiem na czym stoje... Tym bardziej, że aktualnie zakończyłem kurs podstawowy ratowniczo gasniczy wymagany do uczestniczenia przy wyjazdach OSP. Przed przystąpieniem do kursu miała miejsca ta wizyta u lekarza medycyny pracy,  lekarz wystawił mi pozytywne zaświadczenie, jednak umieścił adnotacje, że nie jestem zdolny do obsługi maszyn tnących w ruchu.

Z wyżej wymienionych maszyn podczas kursu musialem korzystać, zarówno na zajęciach jak i na egzaminie, nie sprawiło mi to najmniejszego problemu, kurs zaliczony. 

  Wiec zastanawiam się czy mam szansę dostać się do pracy w Państwowej Straży Pożarnej ? 

 

 

Re:

Z jednym widzącym okiem nie możesz pracować na wysokości więc do takiej pracy nie powinieneś zostać dopuszczony.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ale czy ja w ktoryms momencie wspomniałem, że nie widzę na jedno oko? Fakt ustawa głównie jest skierowana do osób które utraciły widzenie na jedno oko, ja natomiast podpiełem się pod temat, bo również nie posiadam widzenia stereoskopowego, ale w moim przypadku jest to spowodowana wadą wrodzoną, a nie wypadkiem. Dodam, że mam wadę wzroku, ale jestem daleko widzem okulary głównie noszę do czytania itp

Kolego przykro mi ale nie masz szans do żadnej służby mundurowej. Policja , Straż, SW....no way.

Do tych profesji musisz mieć widzenie 3D . 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Mam pytanie.

Czy w związku z uchyleniem czy też zawieszeniem wytycznych IMP na ten moment osoba jednooczna moze wykonywac prace na wys.do 3m oraz używać samochodu jako narzędzia pracy?

Re:

 

Jeśli chodzi o samochód tu jest wszystko uregulowane rozporządzeniem. Jest to obowiązujące i tyle. Jeśli chodzi o maszyny budowlane, pracę powyżej 3m - nie mam pojęcia. Tu faktycznie jesteśmy zdani na lekarza . Dlatego trzeba poczekać na nowe rozporządzenie. 

 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ale mi chodzi o pracę na wys do 3m.czy to jest uregulowane i jeśli tak to jakim dokumentem?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

ale do 3 m nie musisz mieć widzenia 3d. Takie uregulowania są od dawna. Lekarze nie będą tu robić problemów. Nie masz się czym martwić. Znaczenie ma tu praktyka zawodowa lekarzy, od dawna nie ma przeszkód przy pracy do 3 m !

Re:

A ktoś mi powie czy jednooczna osoba może być operatorem wózka widłowego zawodowo? Czy potrzebne jest widzenie stereoskopowe?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Xxx

A czy mógłbyś podać dokument w którym znajdę uregulowania o możliwości pracy do 3m.kiedyś były wytyczne IMP choćby te z 2016 zdradza nie ma żadnych wytycznych zatem nie wiem jaki dokument dopuszcza do pracy do 3m. 

Jeśli chodzi o wózki widłowe -  musisz poczekać , do tej pory wymagali 3D. Nowe wytyczne również tego nie zmieniły. Niewiadomo dlaczego maszyna budowlana 10-20 ton z widłami nie wymagała 3D a wózek 5 ton wymaga. Mam ma myśli wytyczne z 2018. Trzeba poczekać na rozporządzenie.

W Norwegii możesz mieć jedno oko i być operatorem żurawia 20-30 ton na platformie.

 Należy poczekać , w moim mniemaniu wytyczne IMP były zbytnio rygorystyczne. Z tego co mi powiedziała pewna osoba konflikt był na linii IMP- Ministerstwo Zdrowia, a nie IMP - Lekarze.

Mam wrażenie że IMP ma tendencje to zaostrzania kryteriów, a EU i świat idzie w odwrotną stronę. Mam tu na myśli dostosowanie miejsca pracy do osób starszych czy niepełnosprawnych. 

Jeżeli masz żuraw 100 m , operator jest na wysokości 100 m on nie jest w stanie polegać tylko na oczach , nawet jeśli widzi 4D :), musi mieć pomoc na dolę , osobę która go naprowadza. Obecnie operator ma do dyspozycji kamery z LCD dlatego można wykluczyć 3D bo na LCD nie ma 3D. 

 

proste a zarazem takie trudne :) 

Re:

Nie będzie z tym problemów, zawsze tak było że praca do 1,6 nie wymaga psychotestów. Nie szukaj na siłę problemów.
:

 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam

Czy ktoś może ostatnio dzwonił do min.zdrowia i wie na jakim etapie są zmiany dotyczące nas tzn praca piw em użytkowanie sprzętu?Ja dzwoniłam przed świętami wielkanocnym to Pani wówczas mowila ze w okolicach maja coś ma być wiadomo.

Witam znalazłem fajną prace na c+e ale w skierowaniu do medycyny pracy mam tez prace powyżej 3m a widzenia obuocznego brak ..jest sens tam w ogóle isc?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Tylko jako kierowca zawodowy ?czy masz jeszcze jakieś inne obowiązki skoro wpisali Ci powyzej 3m?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Idź -  tylko wydrukuj te wytyczne. Może lekarz się do nich zastosuję.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

to jest jazda tzw patelnią trzeba załozyc plandekę na górze itp. pewnie o to chodzi a są gdzies jakies nowe wytyczne co do pracy na wysokości (do wglądu)

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Właśnie o to chodzi ze tę wytyczne zostały zawieszone.Ukazały się w listopadzie 2018 i po kilku miesiącach zniknęły .Miało ukazać się rozporzadzenie w tej sprawie ale na razie cisza.Czy to znaczy że zawsze na badaniach w parze na kierowcę C D idzie praca powyzej 3m?daj znać gdy będziesz po badaniu w med pracy co Ci powie lekarz.Powodzenia.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

to nie zawsze idzie w parze zależy gdzie pracujesz ,byłem u lekarza podpisała ze brak przeciwwskazan do pracy  ale zaznaczyła ze tylko do wysokości 3 m niestety pracodawca mnie nie zatrudni..

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

A pokazałeś wytyczne IMP z listopada 2018?Tam było info ze powyzej 3m nie trzeba stereoskopi. W oparciu o nie ma być wydane nowe rozporzadzenie.

no znalazłem te wytyczne ale z tego co widze Ministerstwo Zdrowia się wycofało z tego więc nie ma podstawy zadnej
  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |