MENU

Forum - grupa umiarkowana

grupa umiarkowana

grupa umiarkowana

Witam ptysie:) dostałem stopien lekki z Powiatowego ośrodka orzekania d/s niepełnosprawności. Nie widze na jedno oko, drugie całkiem zdrowe:) odwołałem sie do Wojewódzkiego Zespołu z zaznaczeniem ze kwalifikuję sie na umiarkowany. Dam znać za około 2 tygodnie jak sie sprawa zakończyła. Zdrówka:)

grupa umiarkowana

Szczęściarz z ciebie. Wielu z nas tu jest z jednym tylko okiem i wcale stopnia nie dostało lub nam odebrano.

grupa umiarkowana

Ja wiem czy szczęściarz, co daje grupa lekka? wszyscy wiemy że nic. w 4 zakładach pracy które zatrudniają ludzi z grupą inwalidzką powiedziano mi wprost że praca jest ale tylko stopien umiarkowany lub znaczny. Zresztą tak tez napisałem w odwołaniu, czyli prawdę. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie. Szczerze mówiąc nie mam nadziei na umiarkowany stopien ale przynajmniej spróbuję:)

grupa umiarkowana

Mi lekki stopień niepełnosprawności umożliwił uzyskanie renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.  A z pracą to lekko nie jest, choć jak byłam na bezrobociu w PUP (gdy zabrano mi rentę) to wtedy mówili mi, że przy moich kwalifikacjach łatwiej byłoby mi znaleźć pracę chociaż ze stopniem lekkim niż bez.

grupa umiarkowana

Jest cos takiego jak renta z powodu częściowej niezdolności do pracy? mogę się o taką starać?

grupa umiarkowana

Powiatowy ośrodek ds. orzekania o niepełnosprawności przyznaje tylko grupy inwalidzkie a ZUS przyznaje orzeczenia i tym samym renty inwalidzkie. ZUS przyznaje 3 rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności, które są tożsame z grupą inwalidzką i tak:

-  całkowita niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka, znaczny stopień niepełnosprawności)

- całkowita niezdolności do pracy (dawna II grupa inwalidzka, umiarkowany stopień niepełnosprawności)

- częściowej niezdolności do pracy (dawna III grupa inwalidzka, lekki stopień niepełnosprawności)

 Można składać dokumenty do Powiatowego ośrodka... lub ZUSu. Ja wybrałam ZUS kiedyś dzięki czemu dostałam orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy (dawna III grupa) i związku z tym rentę. Renta przysługuje w przypadku 3 grup, tylko trzeba spełniać kryteria lat pracy i wieku. Można poczytać o tym na stronie internetowej ZUSu.  Z tym orzeczeniem z ZUSu poszłam do Powiatowego Ośrodka ds. orzekania ds. niepełnosprawności i otrzymałam drugi papierek, że jest to III grupa inwalidzka, czyli lekki stopień niepełnosprawności.

Re: grupa umiarkowana

Należy też pamiętać że częściowa/całkowita niezdolność do pracy to nie tylko uszczerbek na zdrowiu,liczy się też twoje wykształcenie i doświadczenie i na bazie tego ZUS ocenia czy możesz pracować zgodnie z kwalifikacjami lub na stanowiskach na których pracowałeś wcześniej.Gdy ZUS odmówi można za ich pośrednictwem napisać odwołanie do okręgowego Sądu Pracy i wtedy to sąd będzie decydował co dalej.

 

grupa umiarkowana

oczywiscie odwołanie nie przyniosło skutku:) jestem juz za granicą, wkrótce zaczynam pracę. pozdrawiam:)