MENU

Forum - epiproteza modelująca a ostateczna

epiproteza modelująca a ostateczna

epiproteza modelująca a ostateczna

Czy moglibyście mi napisać, czym różni się pierwsza epiproteza zakładana po implantacji od tej ostatecznej? jak długo trwa okres między założeniem pierwszej a tej ostatecznej i dlaczego nei można od razu dostać takiej końcowej?

epiproteza modelująca a ostateczna

z tymi modelujacymi epi to jest chyba tylko w Krakowie tak, w innych  pracowniach protetycznych odrazu dostaje sie ta koncowa.

epiproteza modelująca a ostateczna

okres miedzy pierwsza epi a ostatnia to okolo 6 miesiecy.

epiproteza modelująca a ostateczna

A ja słyszałam że przy szklanych tak jest a przy akrylowych od razu jest gotowa. A czy po za Krakowem wykonują jeszcze gdzieś szklane?

epiproteza modelująca a ostateczna

Wydaje mi sie, ze to po prostu jest jak konformer, czyli gdybysmy czekali z samym implantem do zalozenia ostatecznej protezy - wtedy oczodol uleglby pewnym znieksztalceniom, pewnie cos tam by sie zmienilo w srodku, skoro po nocy bez protezy czuje sie roznice. Modelujaca spelnia taka sama role jak konformer, czyli cos co udaje koncowa proteze. A ze ma namalowana teczowke itd, tym lepiej, nie trzeba chodzic w opatrunku. W Krakowie dlugo sie czeka na kolejke, moze dlatego,

W przypadku akrylowych, wszystko zalezy od stanu gojenia sie oczodolu po implantacji, ale zazwyczaj jest to od 1 do 2 miesiecy od implantacji do zalozenia protezy.

Ja wiem, ze tu w Londynie tez daja modelujaca tymczasowa, a potem bede robic ostateczna. 

epiproteza modelująca a ostateczna

Witam! Ja miałam robioną epiprotezę akrylowa i szklaną. Przy epiprotezie szklanej robionej w Krakowie dostałam na początku  epi modelującą tak aby sprawdzić czy coś się nie dzieje w trakcie jej noszenia a po 2 miesiącach ostateczną z której byłam bardzo zadowolona. Natomiast jak miałam robioną epi akrylowa w Łodzi to też były 2 wizyty w odstępstwie 2 tygodni. Podczas pierwszej wizyty robili odcisk (czego nie wspominam miło) a  przy drugiej miałam już ostateczną epi. Niestety epi proteza akrylowa nie bardzo przyjęła mi się ( oko łzawi mi i mam zaczerwienione). 

Re: epiproteza modelująca a ostateczna


baskafut:
Witam! Ja miałam robioną epiprotezę akrylowa i szklaną. Przy epiprotezie szklanej robionej w Krakowie dostałam na początku  epi modelującą tak aby sprawdzić czy coś się nie dzieje w trakcie jej noszenia a po 2 miesiącach ostateczną z której byłam bardzo zadowolona. Natomiast jak miałam robioną epi akrylowa w Łodzi to też były 2 wizyty w odstępstwie 2 tygodni. Podczas pierwszej wizyty robili odcisk (czego nie wspominam miło) a  przy drugiej miałam już ostateczną epi. Niestety epi proteza akrylowa nie bardzo przyjęła mi się ( oko łzawi mi i mam zaczerwienione). 

 

 Wybacz że wroce do niemiłych tematów. Co to jest odcisk? Chodzi mi o ten o którym mówisz bo zwykły odcisk wiem jak wygląda. Czeka mnie nie długo to samo i tylko dlatego chcę wiedzieć...

Re: Re: epiproteza modelująca a ostateczna

W Łodzi robią odcisk oczodołu, aby lepiej dopasować kształt protezy oka. Zasadniczo taka technika dotyczy wyrobu protez akrylowych, w przypadku szklanych nie robi się odlewu.

 

epiproteza modelująca a ostateczna

Witam, w piątek 18 - go czerwca b.r. miałem reusunięcie implantu. Po kilku latach od wszczepu pierwszego w związku z dwukrotnym odsłonięciem implantu zdecydowali aby zaproponować mi nie samą plastykę implantu (ponowne zasłonięcie tkankami) ale wycięcie dotychczasowego i wszczepienie nowego i mniejszego (mniejszy ma mnie uchronić przed odsłanianiem na przyszłość lecz ryzyko miało być takie, że będzie mniejsza ruchomość gałki). Na drugi dzień po operacji Pani doktor oglądająca mnie założyła mi konformer, czego wcześniej nie miałem i wypisali mnie do domu. Dosyć mocno mnie to zdziwiło, że na tak świeżą ranę od razu zakładają konformer. Czy wiecie coś o tym? Czemu to służy, czy jest to zasadne? Gdzieś przeczytałem, że ma to zapobiec zarastaniu (nie wiem czego powiek?), gdzieś czytałem, że ma to zapobiec tarciu szwów o powiekę, na strnie Vision Ekspress z Krakowa, że ma to zapobiec zrostom.. Powiedzcie czy wiecie coś na ten temat. Wczoraj, tj. dzień po operacji bolało ale nic nie było. Dzisiaj powieka górna jest ostro spuchnięta - czy to normalne?

epiproteza modelująca a ostateczna

WITAM JA MIAŁAM 12-GO LIPCA OPERACJĘ /ENUKLEACJĘ / mAM ZAŁOŻONY IMPLANT I KONFORMER I JUZ DAWNO JESTEM W DOMU jESTEM TEZ JUZ PO PIERWSZEJ WIZYCIE KONTROLNEJ.nA POCZATKU SIERPNIA MAM OTRZYMAC PAPIERY DO nfz NA REFUNDACJĘ PROTEZY . mAM NAJPIERW MIEĆ EPIPROTEZĘ SZKLANA A POTEM  DOPIERO SZKLANĄ OSTATECZNĄ .mYŚLĘ ,ŻE KAŻDY PRZYPADEK JEST INDYWIDUALNY i lekarz decyduje jakie procedury zastosować dla danego pacjenta.W moim przypadku akrylowa nie wchodzi w grę akurat.

Natomiast wiele zależy od tego czy po enukleacji można było od razu założyć implant czy nie i jaka ewent. była przerwa bo to chyba wpływa na sposób w jaki uformuje się oczodół.Też tylko gdybam i wszystkiego się uczę jak pozostali.

Nie wolno mi się na razie nachylać i nosić nic ciężkiego no i oszczędzający tryb życia na pewno przez 3 tyg od zabiegu ,żeby szwyna konformerze nie strzeliły

pozdrawiam 

 

Re: epiproteza modelująca a ostateczna


mrincognito:
Na drugi dzień po operacji Pani doktor oglądająca mnie założyła mi konformer, czego wcześniej nie miałem i wypisali mnie do domu. Dosyć mocno mnie to zdziwiło, że na tak świeżą ranę od razu zakładają konformer. Czy wiecie coś o tym? Czemu to służy, czy jest to zasadne? Gdzieś przeczytałem, że ma to zapobiec zarastaniu (nie wiem czego powiek?), gdzieś czytałem, że ma to zapobiec tarciu szwów o powiekę, na strnie Vision Ekspress z Krakowa, że ma to zapobiec zrostom.. Powiedzcie czy wiecie coś na ten temat.

 

Umieszczenie konformera po operacji to raczej standardowa procedura. Chodzi o modelowanie załamków, czyli jakby przestrzeni w której będzie znajdować się epiproteza - przynajmniej ja to tak rozumiem.

epiproteza modelująca a ostateczna

Epiproteza poczatkowa jest bezbarwna co pozwala lekarzowi oceniac na wizytach kontrolnych jak oczodol sie goi . Jest to kulka formujaca z dziurkami co pozwala lepiej przedostac sie antybiotykom lub innym lekom przyspieszajacym gojenie a nastepna koncowa jest to plytka "z bialkiem i teczowka" my czekamy na to 2 miesiace w Świętochłowicach. Pozdrawiam