MENU

Forum - Na co komu lekki stopień?

Na co komu lekki stopień?

Na co komu lekki stopień?

Dwa lata temu dostałam lekki stopień. Teraz byłam ponownie na komisji, bo wzrok znów się pogorszył, ale nie przyznali mi umiarkowanego. Czy mając lekki stopień można na cokolwiek liczyć? Na jakieś zniżki? Na razie studiuję, to jeszcze na niektóre zniżki się łapię, ale jak skończę studia i będę już miała 26 lat, to czy to orzeczenie w ogóle  się przyda? Bo jak na razie widzę, że wszystkie dofinansowania, zniżki itp. należą się osobom z co najmniej umiarkowanym stopniem...:( Jak to jest?

Na co komu lekki stopień?

Nie wiem jak jest z lekkim dokładnie ale warto sprawdzić, ponieważ w wielu miastach orzeczenie o niepełnosprawnosci z powodu wady wzroku (róznie w róznych miastach zaleznie od stopnia) uprawnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Ja np w Katowicach jeżdżę sobie całkiem za darmo (z tym że mam umiarkowany ale to chyba bez znaczenia jest w moim mieście)

Mało tego osoba podróżująca ze mną też jeździ za darmo :)

PKP i niektóre PKS również przewidują 95% zniżki dla opiekuna (niestety, wtedy sama osoba niepełnosprawna ma tylko 37% zniżki)
Trzeba sprawdzać przepisy bo każde miasto ma inne ale ja nie tylko w Katowicach sobie tak jeździłam.

Na co komu lekki stopień?

Ja podrozowalam z lekkim stopniem z PKP i mimo, iz wedle przepisow powinnismy miec 37% znizke , to niektorzy z kontrolerow to negowali pokazujac mi jakies dziwne przepisy, ze tylko osoba uczaca sie do 16 (?) roku zycia z lekkim i symbolem na wzrok. Osobiscie nie lubie sie klocic, wiec przestalam kupowac znizkowe bilety.

Z lekkim na wade wzroku masz takze dofinansowanie do turnusow rehabilitacyjnych, szkiel do okularow oraz protez, epiprotez.

Masz znizke przy wyrobieniu paszportu.

Masz prawo korzystac z ubikacji dla osob niepelnosprawnych ( moze brzmi smiesznie, ale masz prawo ).

Wiecej korzysci nie znalazlam.

Niestety. 

Na co komu lekki stopień?

Ja zawsze podróżujuę z "opiekunem" (choc wcale go nie potrzebuję) czyli po prostu osoba która podrzuje ze mną korzysta ze znizki 95%, pokazuję legitymacje i nikt się nie czepia :)

dzięki za informacje dot. zniżi przy wyrabianiu paszportu :) czy masz pod ręką  jakiegoś linka gdzie mogę o tym doczytać? A czy dowodów tez to dotyczy?

oczywiście jakikolwiek stopien daje mozlwiosć otrzymywania stypendium na uczelni (o ile uczelnia przewiduje stypendia dla osób niepełnosprawnych)

Warto czytac przepsiy bo okazuje sie ze duzo ulg dotyczy osob majacych orzecznie z powodów okulistycznych.

Na co komu lekki stopień?

Ulgowa opłata paszportowa w wysokości 50% stawki podstawowej, za wydanie paszportu przysługuje:

Emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym w rozumieniu przepisów ust. z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także współmałżonkom tych osób, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu

- uprawnienie do zniżki należy zaświadczyć legitymacją lub orzeczeniem o niepełnosprawności

Na co komu lekki stopień?

Gdziekolwiek bys nie weszla na strone z info o paszportach, powinna byc informacja o znizkach. Sprawdz w jakiejkolwiek ambasadzie lub na stronie Urzedu Wojewodzkiego, bo to one wydaja teraz paszporty

Na co komu lekki stopień?

dziękuję :)

Na co komu lekki stopień?

Od miesiaca mam stopień lekki i z tego co udało mi się do tej pory ustalić po lekturze forum napisałam do kilku instytucji i dostałam do tej pory odpowiedź:

                          PKP SKM w Trójmieście: cytuje

"Zgodnie z Ustawą z dn. 20.06.1992r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002r. nr 175 poz. 1440 z późn.zm.) osoba niewidoma, która nie jest uznana za osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji, na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej z wpisem symbolu przyczyny niepełnosprawności 04-O posiada uprawnienie do 37% zniżki na przejazdy w klasie 2 wszystkich pociągów na podstawie biletu jednorazowego lub miesięcznego imiennego.  O ile ww. dokument nie posiada zdjęcia podróżny musi okazać wraz z tą legitymacją inny dokument ze zdjęciem (np. dowód osobisty)."

                      PKP Przewozy Regionalne: cytuje

"Zgodnie z Ustawą z dn. 20.06.1992r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002r. nr 175 poz. 1440 z późn.zm.) przy przejazdach w klasie 2 pociągów osobowych (w przypadku naszej spółki: REGIO, interREGIO, REGIOekspres) do ulgi 49% uprawnione są osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz inwalidzi I grupy, a do ulgi 37% osoby niewidome, jeśli nie są uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Dokumentem poświadczającym uprawnienie - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 25.10.2002r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. nr 179, poz 1495 z póź.zm) jest m.in. legitymacja osoby niepełnosprawnej stwierdzająca znaczny stopień niepełnosprawności (dot. również legitymacji osoby niepełnosprawnej stwierdzającej umiarkowany stopień niepełnosprawności z powodu stanu narządu wzroku lub ozn. symbolem przyczyny niepełnosprawności - 04-O wystawiony przez uprawniony organ.

Wzory legitymacji osoby niepełnosprawnej opublikowane są w Dz. U. z 2003r. nr 139, poz. 1328; Dz. U. z 2002r. nr 66, poz 604; Dz. U. nr 2001 nr 7, poz 60 oraz Dz. U. z 1999r. nr 9, poz 82.

Wymienione wzory zawarte są w taryfie przewozowej Przewozów Regionalnych wraz z wzorem legitymacji osoby niepełnosprawnej wydanej przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności."

Jest w tych dwóch przypadkach odwołanie do tej samej Ustawy z dn. 20.06.1992r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002r. nr 175 poz. 1440 z późn.zm.) i tak w PKP SKM w Trójmieście jest zapis iż jest 37% ulga a w PKP Przewozy Regionalne jej nie ma. Czy tylko ja te zapisy tak odczytuje?