MENU

Forum - Przedsiebiorczy jednooczni

Przedsiebiorczy jednooczni

Przedsiebiorczy jednooczni

Witam.

Jestem dopiero studentem, ale chcialbym otworzyc cos wlasnego

 i z tego co sie dowiadywalem osoba jednooczna moze ubiegac sie 

o dofinansowanie. Chcialbym sie dowiedziec czy ktos z Was korzystal z takiej zapomogi finansowej? Kwota jest nie mala i wystarczajaca (dla mnie) na otworzenie dzialalnosci takiej jakiej chce. Proslbym o wszelkie informacje, za ktore z gory serdecznie dziekuje.

Przedsiebiorczy jednooczni

Z jakiego źródła ma być to dofinansowanie? Jeśli z Urzędu Pracy, to przysługuje każdemu, kto spełnia ich warunki, niezależnie od stanu zdrowia.

Jeśli z PFRON , to wyczytałam, że przynajmniej stopień umiarkowany musisz posiadać, by się ubiegać o to. 

Przedsiebiorczy jednooczni

Dotacje ze środków PFRON
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw Dz. U. 115, poz. 791, art. 12a
1. ON otrzymają jednorazową bezzwrotną pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.

Warunek:
- niepełnosprawny musi być zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu,
- otrzymać ją można tylko raz i to pod warunkiem, że nie korzysta się aktualnie z pożyczki Funduszu Pracy na ten cel.
Wysokość pomocy nie może przekraczać 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia (40 637,10 – lipiec 2007 r.)

A wiec tutaj chyba nie ma nic na temat stopnia niepelnosprawnosci, albo ja juz zle rozumiem to wszystko :)

Przedsiebiorczy jednooczni

Faktycznie, masz rację. Też o tym myślę, dlatego jestem zainteresowana tym tematem.

Wkleję, może się komuś przyda, tylko nie wiem, czy nie weszło coś nowego.

 

Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne:
 

 

Podstawa prawna :
- ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. 97 Nr 123 ,poz 776 z późn. zm. ),art. 12 i 25 ust. 3b i ust. 8
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 maja 1998r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania, oprocentowanie, spłaty, rozkładania na raty i umarzania pożyczek dla osób niepełnosprawnych ( Dz. U. 98. Nr 67 , poz. 439 z późn. zm.)

Osoba niepełnosprawna może, jak wszyscy inni, prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek. Dodatkowym dla niej udogodnieniem jest możliwość otrzymania pożyczki na jej rozpoczęcie. Warunkiem głównym jest wiek aktywności zawodowej tej osoby. Podstawowe informacje na ten temat oraz porady organizacyjno - prawne można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Pożyczka może być udzielona na:
  • - podjęcie działalności po raz pierwszy
  • - ponowne rozpoczęcie działalności, jeśli od dnia wykreślenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej albo cofnięcia koncesji - w odniesieniu do działalności gospodarczej, lub wygaśnięcia obowiązku podatkowego z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej upłynęło co najmniej 6 miesięcy

Ważne informacje:
  • - osoba niepełnosprawna może otrzymać pożyczkę tylko raz pod warunkiem, że nie korzysta aktualnie z pożyczki udzielonej z Funduszu Pracy
  • - chcąc ubiegać się o pożyczkę, należy być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy jako: osoba poszukująca pracy w przypadku rencistów lub bezrobotna - w przypadku osób bez ustalonych praw do świadczeń
  • - kwota pożyczki może wynosić do 30 - krotności przeciętnego wynagrodzenia 9 obecnie ok. 60 tys. zł. - oprocentowanie pożyczki wynosi 5 % od udzielonej kwoty
  • - po 2 latach prowadzenia działalności można ubiegać się o umorzenie połowy pożyczki, pod warunkiem nie zalegania ze spłatą rat
  • - pożyczkobiorca proponuje formy zabezpieczenia spłaty pożyczki, w szczególności mogą to być : poręczenie, weksel, hipoteka, zastaw na rzeczach
  • - pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej udziela Starosta, z nim podpisujemy umowę i negocjujemy jej warunki
  • - pożyczka nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości w terminowym regulowaniu wymaganych zobowiązań wobec Funduszu lub podmiot ten był stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu. Pożyczka nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznanie środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.

Chcąc ubiegać się o pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej, przede wszystkim musimy mieć pomysł ,który będzie miał realne szanse powodzenia. Należy postarać się o wpis do specjalnego rejestru (koszt 100 zł.), Regon, (numer identyfikacyjny firmy), konto bankowe, pieczątkę.
W przypadku pobierania renty socjalnej należy liczyć się z tym, że co miesiąc trzeba będzie płacić składki ZUS-owi. Przy rencie innego rodzaju płacimy tylko składkę zdrowotną.

Przy podejmowaniu działalności po raz pierwszy można liczyć na ulgi w ich płaceniu - zależnie od stopnia niepełnosprawności. I tak osobom niepełnosprawnym podejmującym po raz pierwszy działalność gospodarczą Fundusz finansuje:
  • - 75 % składek na ubezpieczenie emerytalne - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności
  • - 50 % składek na ubezpieczenie emerytalne - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
  • - 50 % składek na ubezpieczenie wypadkowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności
Składki na ubezpieczenia społeczne są finansowane odpowiednio przez Fundusz i budżet państwa za okresy miesięczne przez okres roku , na wniosek osoby niepełnosprawnej podejmującej działalność gospodarczą.

Wymagane dokumenty przy ubieganiu się o pożyczkę:
  • - wniosek o pożyczkę ze środków PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej
  • - orzeczenie o niepełnosprawności
  • - zaświadczenie lekarza medycyny pracy o możliwości podjęcia pracy
  • - świadectwo kwalifikacyjne lub świadectwo o poziomie wykształcenia
  • - zaświadczenie z urzędu skarbowego o nie prowadzeniu działalności gospodarczej w ciągu sześciu miesięcy przed datą złożenia wniosku
  • - odcinek renty jeżeli pożyczkobiorca jest rencistą
  • - oświadczenie wnioskodawcy i współmałżonka o ewentualnym zadłużeniu
  • - zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej o nie korzystaniu z pożyczki na usamodzielnienie gospodarcze

Sposób rozpatrzenia sprawy - wnioski są przyjmowane na bieżąco, przez cały rok. Są one rozpatrywane w terminie do 30 dni. Wnioski oceniane są komisyjnie. Przy ich rozpatrywaniu bierze się pod uwagę wysokość wkładu własnego, wiarygodność pożyczkobiorcy rozeznanie lokalnego rynku pracy.

Przedsiebiorczy jednooczni

Nie wiem na jaki dzien posiadasz stan tych informacji, ja mam te ktore mialy wejsc pod koniec zeszlego roku, wiec jakbys byla zainteresowana materialami, i zaglebic wiedzy na ten temat, to zapraszam na GG (nr w profilu) i wtedy przesle je. ;)

Pozdrawia. 

Przedsiebiorczy jednooczni

jestem studentką i starałam się z PEFRONU o stypendiumi i zfinansowanie komputera dla osóby niepełnosprawnej.

niestety  mam lekki stopien niepełnosprawności  do czerwca 2009.

daj Boże żeby się polepszyło...aczkolwiek nie ma możliwości że zacznę widzieć na oko , którego nie mam! zdaniem komisjii wszystko jest możliwe hahahahhah

przynajmniej poczucie humoru mają :D 

 

Przedsiebiorczy jednooczni

Wszyscy mamy lekki stopień ( jednooczni) i nie zmieni się to chyba że stracisz wzrok w drugim oku lub bardzo osłabnie.  Dlatego nie przysługują nam dotacje jako osobom niepełnosprawnym. Oczywiście o dotacje można się starać i zapewne je otrzymacie jeżeli jesteście zarejestrowani jako osoby bezrobotne i macie konkretny biznes plan.

Prowadzę własną działalność i chętnie podpowiem co i jak należy załatwiać.

Przedsiebiorczy jednooczni

Dziękuję Izabelo.jak skończę studia i bedę chciała otworzyć jakiś biznes oczywiście zasięgnę Twojej porady..tymczasem zmagam się z pracą mgr :)

Przedsiebiorczy jednooczni

również od kilku miesięcy prowadzę własną firmę i z chęcią pomogę innym w założeniu własnej

Re: Przedsiebiorczy jednooczni

Skoro Radku  zadeklarowałeś swoją pomoc,chciałbym skorzystać z kilku rad.Jak wszyscy na forum jestem osobą jednooczną, ale nie mam zamiaru być w dalszym ciągu osobą upośledzoną społecznie.Ostatnio nie wiedzie mi się zbyt dobrze jeśli chodzi o kwestię zawodową  i finansową zarazem.Mam "kupę zobowiązań względem banku,które zaciągnąłem w"lepszych" czasach na wykończenie domu.Aktualnie jestem bez pracy.Wyczerpałem wszyskie możliwości jeśli chodzi o poszukiwanie jakiegoś zajęcia, które pomogłoby mi w spłacie kredytu i w miarę normalnej egzystencji.Przerabiałem już różne stany psychiczne,od skrajnej nerwicy po totalne zobojętnienie z maksymalnym "wypruciem " organizmu włącznie.świętą prawdą jest powiedznie co cię nie zabije to cię wzmocni.Aktualnie pomimo mojej trudnej sytuacji mam jeszcze siły,aby pomagać innym i z tego powodu czuję olbrzymią satysfakcje i radość zarazem.Nie ukrywajmy w pewnych grupach zawodowych jesteśmy skreśleni  już na "starcie".Możeszmi wierzyć od jakiegoś dłuższego czasu staram się tuszować  swoje kalectwo,gdyż wiem,że jak potencjalny pracodawca usłyszy o mojej niepełnosprawności wrzuca po moim wyjściu podanie do kosza.w tej chwili chcę się zatrudnić jako ślusarz,choć nie wiem czy uda mi się przejść przez badania.Dlatego doszedłem do wniosku,że sprubuję swoich sił i otworzę własną działalność.jak wygląda cała procedura (urząd skarbowy,zus itd)Nie wiem ,czy dobrym rozwiązaniem będzie podjęcie pracy u kogoś,a po godzinach rozkręcanie własnej działalności.Chciałbym ruszyć z  masażem leczniczym.jeśli możesz napisz mi co wiesz na ten  temat.Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 

 

Przedsiebiorczy jednooczni

hej, oczywiście zachęcam do otworzenia własnej działalności. Ja sobie założyłem firmę ażeby po skończeniu studiów mieć już jakąś praktykę i doświadczenie i mieć co wpisać do CV, i uważam że to była dobra decyzja. Myślę że na początku warto by było zobaczyć jak to wygląda w już działającej firmie tzn. znaleźć zatrudnienie w takiej firmie i w tym czasie zająć się własną działalnością. Nie wiem czy trzeba mieć jakieś kwalifikacje? Pomimo tego że wszędzie ludzie piszą jak to ciężko jest założyć własny biznes to w rzeczywistości nie jest to takie trudne. Oczywiście najpierw warto rozeznać się trochę w temacie, jeśli są w pobliżu takie salonu masażu warto iść i umówić się na wizytę aby poznać cały proces obsługi klienta i zobaczyć ile kosztuje taka usługa i co jest zawarte w tej cenie. Nie ma sensu zakładanie kolejnego salonu jeśli w pobliżu już jakiś jest. Jeśli już podejmiesz decyzję aby założyć firmę wpierw musisz iść do urzędu gminy po wpis do ewidencji działalności gospodarczej który kosztuje 100zł zazwyczaj wydają od ręki, następnie idziesz do GUS-u aby otrzymać numer REGON, otrzymujesz go za darmo. Potem wyrabiasz pieczątkę i idziesz do banku założyć konto firmowe (mi się udało te rzeczy załatwić w dwa dni). Potem idziesz do Urzędu Skarbowego i wybierasz formę opodatkowania, jeśli chodzi o to, to nie wiem dokładnie jak to jest w firmie usługowej dokładnie. I tak naprawdę to już jest wszystko. Musisz też określić formę prawną, tutaj najlepszym wyborem będzie działalność jednoosobowa czyli osoba fizyczna. Jeśli już założysz swoja firmę warto pomyśleć nad reklamą, nie wiem jak to czy NFZ refunduje takie zabiegi, jeśli tak warto się dowiedzieć co należy zrobić aby NFZ refundował takie zabiegi, bo wtedy na pewno zwiększysz popularność i liczbę klientów w swojej firmie. Dobra trochę się rozpisałem, pewnie jak zawsze bez sensu;d, jeśli masz jakieś pytania to pisz z chęcią pomogę i polecam jeszcze takie forum http://www.biznesforum.pl/ , tutaj ludzie chyba już poruszyli temat każdej możliwej działalności więc powinieneś znaleźć odpowiedzi na większość pytań, pozdrawiam