MENU

Forum - zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

mój synek Władzio ma w tej chwili 1,5 roku. Lewe oczko zawsze wyglądało inaczej - mniejsza źrenica i jej nieregularny kształt, przez co wydawało się mniejsze. Okuliści gdańscy (jesteśmy z Gdańska) skierowali nas na konsultację do CZD (wcześniej przepowiadali możliwośc usunięcia gałki ocznej w przyszłości i różne inne "atrakcje"). Byliśmy 2 razy w poradni CZD i 2 razy na oddziale- badanie w znieczuleniu ogólnym. Wynik badań: anomalia naczyniowa tęczówki (naczynko trzyma źrenicę i rozszerza się ona tylko trochę), przetrwła błona źrenicza, ogólnie wada wrodzona oka lewego i na tym tle zaćma początkowa (zmętnienie centralne w torbie tylnej i proszkowe w centrum). Ostatni raz byliśmy w CZD w sierpniu 2012 a ostatnio w Gda na badaniach i zaćma dalej jest określana jako poczatkowa. Zalecenie z CZD zaklejanie oka na połowę okresu aktywności. Mały z zaklejonym zdrowym okiem daje radę choć w nowych miejscach czuje się niepewnie bo na skutek zwężonej źrenicy i wrodzonej wady budowy oka ma obniżoną ostrość widzenia oprócz zaćmy oczywiście. Badali w kierunku jaskry i jest ok, choć mówią że sytuacja w oku jest płynna. Dodam jeszcze że wcześniej w Gdańsku znaleźli mu też anomalie naczyniowe na dnie oka i występowały krwawienia, które się na szczęście wchłonęły. W Gdańsku okulistka wyraziła się że "jeśli oni z tego wszystkiego w CZD najbardziej boją się jaskry, to aż dziwne" .Teraz w lutym 2013 r. jedziemy na konsultację do poradni do CZD. Chcę się zapytać o wybór momentu operacji. Oko jest rehabilitowane i działa więc mówią żeby nie przyspieszać bo jak się wyraziła nasza dr w CZD to z uwagi na wadę wrodzoną oka nad zoperowaniem go będzie się musiało pochylić parę mądrych głów. Zastanawiam się też, gdzie i u kogo go operować. Chciałam spytać Was o radę - u kogo operować i o ile można coś doradzić to kiedy?? Nie chcę potem usłyszeć np "czemu Pani przyszła tak późno". Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam. Ola

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

I znowu CZD umywa ręce. Mój synek z PHPV i zaćmą prawego oka operowany był w wieku 2 miesięcy przez Prof. Prosta. Do dziś czczę jego złote dłonie, które uratowały oko mojego dziecka. U nas sytuacja wyglądala nieco inaczej, bo mały na początku miał w oku tylko poczucie światła, ale lekarze z CZD też nie zalecali operacji strasząc konsekwencjami, które moim zdaniem wystąpiłyby, gdybyśmy nie operowali. Oczko na skutek zrostów nie mogłoby urosnąć, co doprowadziłoby do jego zaniku, jaskry, zeza i innych anomalii. W chwili obecnej  zaklejamy zdrowe oczko na pół dnia i wtedy też zakładamy okularki (powinniśmy soczewkę, ale silna powieka mojego syna wypycha każdą).Synek widzi, oczko rośnie. Teraz pozostaje nam tylko czekać na wszczep soczewki wewnątrzgałkowej w wieku sześciu lat. Myslę, że przy waszych warunkach, kiedy oczko widzi pomimo wady,operacja i rehabilitacja dałaby szansę na znaczną poprawę wzroku twojego dziecka.Polecam ci kontakt z Profesorem Prostem z Warszawy (niestety przyjmuje tylko prywatnie), który dokonuje z małymi oczkami ogromnych cudów. Polecam ci też forum, które jest kopalnią wiedzy dla rodziców dzieci takich jak nasze:

http://forum.gazeta.pl/forum/f,37296,Dzieci_slabowidzace.html

i od niedawna działającą stronę facebookową

http://www.facebook.com/#!/DzieciakiZWadaWzroku

 Pozdrawiam i życzę samych pozytywnych rezultatów leczenia

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

Dziękuję za odpowiedź. Wiesz, nie mam wrażenia, że w CZD "umywają ręce" akurat w przypadku mojego dziecka. U Ciebie jednak tak wyszło. Strasznie ciężko się zdecydować na opiekę w jakimś miejscu, bo nie wiadomo jak człowiek trafi- jak to się mówi czy na właściwą osobę (lekarza) we właściwym czasie. I chyba wszystko trzeba konsultować, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. My właśnie byliśmy na kontroli w CZD i zaćma dalej jest określana jako początkowa. Dr Karczmarewicz badała go i powiedziała, że pomimo zmętnienia soczewki widzi dno oka więc Władzio też jakoś tym oczkiem widzi więc jeszcze warto zaczekać z operacją. W maju-czerwcu mamy mieć badanie w znieczuleniu ogólnym, które da pełniejszy obraz sytuacji i chyba poczekam do tego badania - oczywiście mając przy tym nadal mnóstwo wątpliwości a później pewnie będę chciała skonsultować go u prof. Prosta. Podobno najważniejsze żeby nie doszło do niedowidzenia więc plastrujemy zdrowe oko na 4-5 h dziennie. Władzio, jak pisałam, daje radę choć dużo szybciej się męczy (ma krótszy okres czuwania) no i na pewno gorzej widzi w związku z czym nowe sytuacje go stresują. Nie widzi dobrze dali i dużych przedmiotów z uwagi na zaćmę no i stale obniżoną ostrość w oku, co jest jednak efektem wady wrodzonej a nie zaćmy. Jak zachowuje się Twój synek z plasterkiem? Ja się martwię bo nie umiem  dobrze ocenić co widzi. U nas w Gdańsku Sobieszewie jest ośrodek rehabilitacyjny (filia Lasek) i jeździmy tam raz w miesiącu na wizyty do terapeuty widzenia, które bardzo nam pomagają. Może ktoś może podzielić się wrażeniami z plastrowania??

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

Mały zaklejanie znosi różnie - raz lepiej raz gorzej. Czasem zapominam o danej godzinie odkleić plasterek, bo tak dobrze sobie radzi. Też szybciej się męczy i więcej marudzi. Ale też potrafi się ładnie bawić, układać klocki, oglądać TV. Z moich spostrzeżeń wynika, że nie widzi więcej jak na ok. 3 m, do bliży dużo lepiej - widzi małe klocki, kulki do mleka. I pomyśleć że przez pierwsze 3 miesiące zaklejania miał tylko poczucie światła.

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

To gratuluję, od wyłącznie poczucia światła zrobiliście naprawdę ogromny postęp.U nas podobnie, choć wydaje mi się że widzi też rzeczy dalej tyle że rozmazane i poznaje rzeczy raczej po detalach bo nie umie objąć całości. Np. nasz samochód rozpozna idąc wśród innych ciemnych aut - chyba po kształcie świateł. Staram się go obserwować. Czasem jak jedziemy na terapię widzenia to dostaję skrzydeł, a czasem terapeutka studzi mnie np. mówiąc, że to że radzi sobie w domu jeszcze o niczym nie świadczy, bo w domu nawet zupełnie niewidome dzieci potrafią biegać i mamy wychodzić z domu. Teraz kiedy jest zima i na dworze mało bodźców jeździmy po marketach, żeby miał motywację do wytężania wzroku,choć akurat teraz walczymy z zapaleniem oskrzeli i jesteśmy uziemieni. A jak robisz w czasie choroby? Też zaklejasz? Ja o ile nie ma gorączki i nie jest bardzo cierpiący zaklejam, na krócej, chociaż na godzinkę-dwie ale zaklejam, żeby nie wypadł z rytmu. Pozdrawiam serdecznie ;-)

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

Ostatnio bardzo gorączkował i odpuściłam mu dwa dni w ogóle i potem był dramat - rzucanie okularami o podłogę, odklejanie plastra, jeden wielki wrzask. Nawet oka nie chciał otwierać. To trwało całe 5 godzin. Katastrofa! Ale udało nam się to wspólnie jakoś przeżyć i już jest dobrze. Zaklejam zawsze, nawet jak jest przeziębiony, ma katar czy kaszel. Daję małemu spokój tylko wtedy, gdy ma wysoką gorączkę i kiedy wyjeżdżamy gdzieś daleko w Polskę w poszukiwaniu nowej soczewki.

Aha, jeśli chodzi o Gdańsk (też byliśmy) mogę ci polecić dr. Koberdę. Ona też specjalizuje się w takich tematach. Robi operacje zaćmy u dzieci i wszczepy wtórne. Jest ordynatorem na okulistyce dziecięcej na AM w Gdańsku, a prywatnie przyjmuje na ul. Jelitkowski Dwór. Solidna, konkretna, uczciwa i cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania. Może jeszcze u niej skonsultujcie.

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

W razie czego, możesz się jeszcze ze mną kontaktować mailowo mia80@gazeta.pl

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

Dzięki, jakby co-napiszę. My teraz z zapaleniem oskrzeli zaklejamy na 3-3,5 h bo tyle wytrzymuje. Jak ma katar nie chcę żeby spał z plasterkiem, bo potem robią się infekcje odkatarowe oczu, a przyzwyczaiłam go że zaklejamy rano i odbywamy całość z plastrem jednorazowo, jeśli to możliwe. Przy katarze oko jest załzawione więc myślę, że te 3-3,5 h to i tak niezły wyniki ;-), choć na początku byłam bardziej rygorystyczna. Już myślę, że wszystko jest opanowane,ale u dziecka wszystko jest zmienne i np. dziś mały postanowił odkleić plaster no i też powalczyliśmy chwilę. Dobrze się sprawdza hasło - bajka na komputerze - wtedy się uspokaja i zajmuje oglądaniem. Pozdrawiam serdecznie Ola

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

Szanowni Państwo,

Charakterystycznym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się widzenia, którego nie daje się poprawić za pomocą okularów. Z czasem widziany obraz staje się zamglony i ma się wrażenie, jakby patrzyło się przez matową szybę. Kolory stają się bledsze i mniej kontrastowe. Zaćma może też powodować podwójne widzenie. Opracowane dotychczas specyfiki pozwalają jedynie na spowolnienie rozwoju zaćmy. Tę dolegliwość można leczyć wyłącznie operacyjnie, a najczęściej wykorzystywaną metodą jest fakoemulsyfikacja. Taki zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, a szpital można opuścić już kilka godzin po jego przeprowadzeniu. U różnych osób oczy goją się po różnym czasie, ale w większości przypadków poprawa ostrości widzenia jest natychmiastowa.

 Zespół poznańskiego Szpitala Med Polonia

 

zaćma przy wadzie wrodzonej oka-gdzie operować??

hej. moja 5 letnia coreczka 2 tyg temu miala operacje z wszczepieniem soczewki. miała zacme podtorebkowa tylnia oka prawego i wiesz co? ona juz widzi!!!   dowiedzielismy sie o zacmie 2 mc temu. Przezylismy horror ale juz wszystko jest dobrze. Jesli chcesz, podam ci adres kliniki i osobe do ktorej naprawde warto sie udac. Opowiem o szczegołach , nie martw sie , w takich sytuacjach wydaje nam sie ze gorzej byc nie moze, ale teraz wiem , ze najgorzej jest nie wiedziec i nie robic z tym nic. moj adres  szpilka.klaj@interia.eu   pozdrawiam