MENU

Forum - czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Witam wszystkich,

Mam 25 lat, a od 19 lat nie widzę na jedno oko. Jestem po wypadku, w wyniku którego doszło do uszkodzenia nerwów wzrokowych jednego oka, a następnie do utraty całkowitego widzenia tego oka. 

Chciałabym zrobić prawo jazdy, jednak nie wiem czy dam sobie rade z jednym okiem. Proszę o jakieś rady.

Z góry dziękuję za odp.

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Witam

 

Jednooczność nie jest przeciwwskazaniem do posiadania prawa jazdy, jednak lekarz wyda zgodę jedynie na PJ kat.B. O motocyklu i pracy jako kierowca można zapomnieć.

Zdawałem na prawo jazdy ok 6 lat temu i odbyło się to bez większych problemów.

 Życzę powodzenia i pozdrawiam

P.S. Patrzę na świat jednym okiem od 28 lat.

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Wracając do  tematu, to na pewno sobie poradzisz. Z jednym okiem da się sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie prowadzić samochód.

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

witam;)

Dzięki za odpowiedź;)

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

   Witaj, ja teraz ukonczyłam kurs i wczoraj miałam egzamin.Zdałam testy i plac ale poległam na mieście.Nie zrażam się tym jednak,dam radę następnym razem.Jeżeli chodzi o lekarza to nie miałam trudności w uzyskaniu zaświadczenia -dostałam na 10 lat.Tobie też się uda,pozdrawiam!

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Nie ma żadnych przeciwskazań , no ale to też kwestia lekarza , zawsze może się trafić jakiś "psychol" , ja mam od 10 lat prawko A,B z wojska uprawnienia na pojazdy wolnobieżne :) Teraz pracuje na wózku wysokiego składu i to wszystko widząc na jedno oko.

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

jestem posiadaczką prawa jazdy kat B od ponad 15 lat. Obeszło się bez kłopotów. Nie wiem, jak jest teraz, ale kiedy  w lutym 1995r zddawałam testy i egzamin (udało się za 1 podejściem) nie było problemów. Okulista i lekarz wystawiąjący papierek tez nie sprawiali problemów. Mam prawko bezterminowe, autem jeszcze non stop od 1997r. i (odpukać) do dnia dzisiejszego - bezkolizyjnie:) Głowa do góry!

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Hej! Prawko mam od 18 roku życia, zdałem egzamin bez problemu, uważam, że umiem bardzo dobrze jeździć samochodem. Wszyscy piszecie, że nie ma problemów z jazdą z jednym okiem. Otóż muszę powiedzieć, że nie jest tak na prawdę super. Problemem mogą być dwie rzeczy: określanie odległości (mi to nie przeszkadza zbytnio) oraz ograniczone pole widzenia.

 To drugie może być bardzo kłopotliwe w ruchu miejskim. Nie widzę na lewe oko przez co bardzo trudno jest mi dostrzec samochody jadące tuż za siedzeniem kierowcy, których nie widać już w lusterku. Teraz zastanawiam się nad kupieniem sobie dodatkowych lusterek tak jak w "elkach", żeby powiększyć sobie nieco pole widzenia. 

 Nie miałem żadnej słuczki czy wypadku z tego powodu, lecz wolę dmuchać na zimne.

 Przy jeździe samochodem z jednym okiem trzeba na prawdę być bardzo ostrożnym.

 Ważne jest też poprawne ustawienie lusterek, tak by widzieć sąsiednie pasy ruchu i to co się dzieje za samochodem. Nie musimy widzieć tylnych drzwi samochodu, i tak wiemy że one tam są (moja mama tak ustawia lusterka :/ ).

 Dobrym trikiem na zwiększenie pola widzenia w lusterku jest pochylanie się nieco do przod.

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

piszecie ze jest problem z praca jako kierowca.Teraz pytanie: Czy posiadając kat. B nie mogę pracowac jako kierowca auta osobowego np. jako przedstawiciel handlowy? Czy raczej chodzi wam o kierowców kat. C i C+E? bo ja wiem tylko ze nie mam szans na wyrobienie innej kat. niżeli B(tyle powiedział mi lekarz). A skoro jestem zdolny do prowadzenia samochodu osobowego, co potwierdza prawojazdy i 3 letni staz za kółkiem, to nie rozumiem dlaczego miał bym nie pracowac jako kierowca kat. B! Z góry dzięki, pozdrawiam!

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Jeżdżę od 23 lat, mam niedowidzenie lewego oka.

Prawojazdy otrzymałem bez problemu kat. B - bezterminowo.

Dotychczas bezwypatkowo w ruchu prawo i lewo stronnym.

Po 23 latach na wniosek prokuratora przy okazji innej sprawy,

zostałem wysłany na badania.

Badania były bardzo szczegółowe jak dla zawodowego kierowcy, chociarz jako zawodowy kierowca nigdy nie pracowałem i nie myślałem nawet nad tym.

Moje pytanie brzymi:

 

Co mogę w tej sprawie zrobić jak się wybronić żeby po 23 latach posiadania prawojazdów nie strocić ich.

Dodam jeszcze że w swoim życiu wyjeździłem tysiące kilometrów poza granicami naszego państwa również bezkolizyjnie.

 

PROSZĘ KOGOŚ ZNAJĄCEGO PODOBNE PRZYPADKI O POMOC I PORADĘ.

 

 

Pozdrawiam ADAM 

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Hej,

Jelsi na drugie oko widzisz lepiej nie maja prawa zabrać Ci prawa jazdy.

Polska to ciemnota i zacofanie cholerne.

 

zamiast pomagac ludziom to sie im przeszkadza

 

ten Pan sie na tym zna:

http://www.badania-na-prawo-jazdy-wroclaw.com/Badanie-wzroku-prawo-jazdy.html

 

daj znac co i jak

 pozdro

 A.

 

Re: czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?


Seler:

Hej! Prawko mam od 18 roku życia, zdałem egzamin bez problemu, uważam, że umiem bardzo dobrze jeździć samochodem. Wszyscy piszecie, że nie ma problemów z jazdą z jednym okiem. Otóż muszę powiedzieć, że nie jest tak na prawdę super. Problemem mogą być dwie rzeczy: określanie odległości (mi to nie przeszkadza zbytnio) oraz ograniczone pole widzenia.

 To drugie może być bardzo kłopotliwe w ruchu miejskim. Nie widzę na lewe oko przez co bardzo trudno jest mi dostrzec samochody jadące tuż za siedzeniem kierowcy, których nie widać już w lusterku. Teraz zastanawiam się nad kupieniem sobie dodatkowych lusterek tak jak w "elkach", żeby powiększyć sobie nieco pole widzenia. 

 Nie miałem żadnej słuczki czy wypadku z tego powodu, lecz wolę dmuchać na zimne.

 Przy jeździe samochodem z jednym okiem trzeba na prawdę być bardzo ostrożnym.

 Ważne jest też poprawne ustawienie lusterek, tak by widzieć sąsiednie pasy ruchu i to co się dzieje za samochodem. Nie musimy widzieć tylnych drzwi samochodu, i tak wiemy że one tam są (moja mama tak ustawia lusterka :/ ).

 Dobrym trikiem na zwiększenie pola widzenia w lusterku jest pochylanie się nieco do przod.

 Mam podobny problem. Również nie widzę lewym okiem. W sierpniu idę na prawko. Jeździłam ostatnio i bardziej przeszkadza mi moja ekspresja. Niestety mnie również przeszkadza trochę ograniczone pole widzenia.. Cóż, będę musiała bardziej niż inni kierowcy rozglądać się.:)

 

 

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Ja w grufniu 2010 zrobiłam prawo jazdy. Nie widzę od 7 roku zycia na jedno oko - a mam 31 lat. Znalazłam lekarza który podbił mi zgode, ale mam prawko czasowe. Instruktor wiedział ze mam tak ze wzrokiem  a egzaminator już nie... Ale zdałam :)

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Gratuluję! :)

  

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

ja zrobiłam prawo jazdy pod koniec listopada 2010 roku, mam okresowe - na 3 lata. Ani instruktor ani egzaminator nie wiedzieli , że nie widzę. Zdałam za 1 razem.

Pozdrawiam ;)

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Witam, w tym roku kończę 18 lat. Podczas wizyty kontrolnej u okulisty zapytałam o możliwość nauki jazdy i zdania egzaminu. Dowiedziałam się, że prawo jazdy mogę zrobić dopiero w wieku 23 lat. Dlaczego? Tego się nie dowiedziałam. Dodam, że nie widzę na prawe oko. Co o tym myślicie?

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

Hej. Według najnowszych przepisów można zdobyć prawo jazdy od 20 lat w naszym przypadku. A dlaczego to trzeba zapytać tą osobę, która to wymyśliła.

Też się z tym niezgadzam.

Re: czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?


patrycja_93:
Witam, w tym roku kończę 18 lat. Podczas wizyty kontrolnej u okulisty zapytałam o możliwość nauki jazdy i zdania egzaminu. Dowiedziałam się, że prawo jazdy mogę zrobić dopiero w wieku 23 lat. Dlaczego? Tego się nie dowiedziałam. Dodam, że nie widzę na prawe oko. Co o tym myślicie?

 

Hej Patrycjo!

W moim przypadku głównym ograniczeniem w tej kwestii był strach przed niepodołaniem w ruchu ulicznym.. Odkładałem zapisanie się na prawo jazdy do... 30 roku życia i.. zdałem za pierwszym razem. Mam prawo jazdy wydane bezterminowo z jednym tylko zastrzeżeniem: muszę prowadzić w okularach leczniczych ale wymusza to wada -1 w zdrowym oku ;-) Podobnie jak i ty nie widzę na prawe oko, co w naszym prawostronnym ruchu jest "lepsze", gdyż wymijamy auta jadące z naprzeciwka przede wszystkim za pośrednictwem widzącego lewego oka [w Japonii i w UK byłoby odwrotnie].

Prawda jest taka, że wyczucia odległości między pojazdami, parkowania równoległego itp. można się nauczyć nawet z 1 okiem. O martwych polach też trzeba pamiętać. Ja, gdy zmieniam pas na prawy to na wszelki wypadek odwracam głowę mocno w prawo tak, że niemal fragment tylnej szyby [w kombi] widzę. Po zdanym egzaminie usłyszałem od wysiadającego z auta egzaminatora taką jego wypowiedź na temat mojej jednooczności i prowadzenia samochodu: Musi Pan uważać na drodze 2 razy bardziej, niż zdrowi i pamiętać, że zawsze z nami jedzie na tylnym siedzeniu śmierć i cierpliwie czeka.. ;-)

Obecnie jako, że nie zawsze dysponuję autem, to dosiadam wówczas swój skuter, zakładam kask typu otwartego [swoją budową mniej ogranicza pole widzenia] i śmigam przez miasto do pracy, lawirując między stojącymi w korkach autami. Wówczas muszę mieć oko dookoła głowy ;-)

 

Pozdrawiam

;-)

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

ja mam prawko już dawno ...wcześniej jeździłam sporadycznie :) po utracie wzroku w jednym oku bałam się brać odpowiedzialność za siebie i innych kierowców . Sytuacja zyciowa jednak mnie zmusiła do bycia znowu kierowcą :) ....nie narzekam , radzę sobie całkiem dobrze , lubię szybkie samochodzy i szybką jazdę ( w ramach rozsądku oczywiście ). Fakt czasem jest trudno jednym okiem ocenić odległość podczas parkowania ale można sobie z tym poradzić ...znam swoje możliwości :) Pytałam wielokrotnie lekarzy okulistów czy osoba jednooczna może być kierowcą i zawsze odpowiedz była na TAK !

czy jest problem z prawem jazdy dla jednookich?

http://www.youtube.com/watch?v=QYlY70xgAA4

 coś o jednooczności u przedstawicieli handlowych ;)