MENU

Forum - Prawo jazdy???

Prawo jazdy???

Prawo jazdy???

To mój pierwszy post i mam nadzieję, że się nie powtórze z temetem:)

Chciałabym wiedzieć czy ktoś z Was ma prawo jazdy i prowadzi auto bez żadnych przeszkód?? Czy ktoś robił prawko będąc już osobą jednooczną??

 Rozmawiałam kiedyś ze znajomym instruktorem i powiedział "dlaczego nie, skoro ludzie bez rąk czy nóg jeżdżą samochodami", ale jakoś nie widzę tego, stąd moje pytanie u potencjalnych kierowców:))

 

Prawo jazdy???

ja mam prawo a oka nie;p

Prawo jazdy???

ale...temat sie powtarza;)

Prawo jazdy???

Ja również mam prawo jazdy. Od kwietnia tego roku. Pirace i brak oka nic mi w tym nie przeszkadza. Rzecz jasna, że mam ograniczoną widoczność z tego powodu, ale dla mnie to i tak bez róznicy bo jestem do tego przyzwyczajona i nie sprawia mi to problemu. Jeśli chodzi o samo zrobienie prawa jazdy to nie mialam  żadnych problemow. Osoby jednooczne mogą prowadzić samochód.

Pozdrawiam:)

Prawo jazdy???

Hej!

Ja mam prawko od przeszło siedmiu lat i sporo kilometrów przejechanych. Ale pamiętam jakie miałem problemy z jego zrobieniem, a właściwie to z okulistką, na którą trafiłem. Rok czasu straciłem, zanim się dowiedziałem, co mówią przepisy. I tu ciekawtostka: inaczej są traktowane osoby, które nie widzą od urodzenia (niby mózg lepiej uczy się przetwarzać obraz z jednego oka) od tych, które oko straciły później (nie chcę skłamać, ale chyba muszą czekać ustawowo 2 lub 3 lata od wypadku). Standardowa kat. B jest dostępna dla nas wszystkich. Natomiast wszyscy jednooczni nie mogą się ubiegać o kat. A (motocykle), gdyż tam jest wymagana bezwzględnie stereoskopia oraz powiedziano mi, że nie mogę być kierowcą zawodowym (czyli odpada taksówkarz, kierowca autobusu, zawodowy kierowca ciężarówki)

Prawo jazdy???

Mam prawo jazdy od 4 lat. Jeżdzę! A egzamin robiłam mając swoje oko, ale już na nie nie widziałam, bo byłam po naświetlaniach. Instruktor o tym nie wiedział i egzaminator też nie, bo jak miałam badania lekarskie przed kursem to jeszcze dobrze widziałam i byłam zdrowa. No, ale kurs robiłam prawie rok przez moją chorobę. Egzamin zdałam za pierwszym razem i teraz śmigam po mieście mając jedno oko.

Re: Prawo jazdy???


Artur82:

Hej!

Ja mam prawko od przeszło siedmiu lat i sporo kilometrów przejechanych. (...) Standardowa kat. B jest dostępna dla nas wszystkich. Natomiast wszyscy jednooczni nie mogą się ubiegać o kat. A (motocykle), gdyż tam jest wymagana bezwzględnie stereoskopia oraz powiedziano mi, że nie mogę być kierowcą zawodowym (czyli odpada taksówkarz, kierowca autobusu, zawodowy kierowca ciężarówki)

 

 Witam. Chciałbym poruszyć taką kwestię. Może ktoś z was wie dlaczego nie możemy (jednooczni) starać się o prawo jazdy kategorii A lub możliwości pracy jako zawodowi kieowcy. Ja też przejechałem dziesiątki tysięcy km i miałem trzy kolizje drogowe i co ciekawe tylko jedna z mojej winy  - jako niedoświadczony kierowca myślałem że opony zimowe pozwalają na normalną jazdę po śniegu i za szybko jechałem wpadłem w poślizg i lekko w drzewo uderzyłem, ale  dwie kolejne z winy osób obuocznych  którzy albo we mnie wjechali (pozdrowienia dla Danusi :) albo mnie nie zauważyli a ja nie zdążyłem zahamować. 

w każdym razie uważam że wraz ze zdobytym doświadczeniem jako kierowca mógłbym i chciałbym poprowadzić motocykl lub jakiś ciągnik siodłowy i teraz pytanie. Dlaczego nie mogę i co musiałbym zrobić żeby zdobyć te prawa jazdy? Zapraszam do dyskusji.  

Prawo jazdy???

Posiadam Kategorie B,C,C+E.Oczywiscie wszystkie te kategorie uzyskalem przed wypadkiem kiedy to stracilem wzrok na lewe oko.Bylem kierowca zawodowym.Teraz takze jezdze zawodowo ale samochodem dostawczym.Wszytsko dla tego ze nie przyznalem sie do slepoty na lewe oko.Stare powiedzenie mowi"POLAK POTRAFI".Przed wypadkiem wszytskie badania lekarskie,ktore uprawnialy mnie do wykonywania prac transportowych jako kierowca mam bezterminowe i niech tak pozostanie.Martwi mnie tylko jeden problem.Za 2 lata kończą mi się badania psychotechniczne,nie wiem jak sobie na nich poradze bo co 2 galy to nie jedna;)Z tego co mi wiadomo osoba jednooczna nie moze starac sie o kat.C,C+E i D(Nie wiem jak jest z kat.A)Chyba ze ktos dobrze pokombinuje i nie bedzie sie przyznawal ze nie widzi na jedno oko.Ja mialem troszke latwiejsza sprawe dlatego ze jak pisalem wyzej,zdawalem wszystko jak jeszcze widzialem na lewe oko.Po wypadku bałem sie wsiasc do auta,ale po uplywie paru miesiecy stwierdzilem ze nie bedzie mi to sprawiac problemow,i tak jest do teraz.Nie jest juz to co kiedys bo wiadomo pole widzenia jest ograniczone i jestem bardziej uważny na drodze,zarowno osobowym autem jak i dostawczym.Osoby jednooczne nie moga sie starac o inne kategorie takie jak np.C dlatego ze są to juz inne gabaryty auta i osrodki WORD nie godza sie na to.Ktos z jednym okiem może byc wspanialym kierowca i bez trudy by sobie poradzil w innych autach.Ale niestety przepisy mowia inaczej.

Prawo jazdy???

Jesli chodzi o kategorie, to mozesz jezdzic wszystkim czym sobie dusza zapragnie. Jesli ktos chce sobie prywatnie tirem jezdzic po zakupy nikt mu tego nie zabroni. Sprawa jest tego typu ze nie moze czerpac korzysci zarobkowej z prowadzenia auta (przewozenie ladunkow, ludzi w celach zarobkowych).

A co do kategorii "A" to brak asymetrii (czy jakos tak) dyskwalifikuje z tej kategorii jazdy.

Prawo jazdy???

Jestem po usunieciu oka juz 17 lat, jeżdżę samochodem i radzę sobie jak sadzę znakomicie.Nie miałem /odpukac /zadnego wypadku.Pewnie , że muszę bardzo uważać , jeździć ostrożniej- ale nie narzekam.

Prawo jazdy???

Ja od 2 lat jestem kierowca zawodowym co bylo moim marzeniem od dziecinstwa .. nie dowidze na prawe oko ktore odbiera tylko bocce .. ze zrobieniem prawa jazdy nie bylo problemow , wszystko zdalem za pierwszym razem ... i teraz prowadze zestaw na trasach medzy narodowych .Jesli chodzi o badania (psychotechniczne i medycyny pracy) musialem pokombinowac bo inaczej nikt by mi nie wystawil pozytywnego zaswiadczenia .. no ale jeszcze sa znajomi i znajomosci ktore pomagaja :) .. jedno oko nie przeszkadza mi w prowadzeniu i radze sobie doskaonale .. mozg tak kieruje glowa ze nie odczuwam jakiegos martwego pola czy cos w tym rodzaju :) moim zdaniem jedno oko nie jest jakims wyrokiem :) pozdrawiam :)

Prawo jazdy???

nie wiem od kiedy nie można się starać o prawko kat. A ja takie mam juz 20 lat i gdy przechodziłem badania nikt nie kwestionował że nie moge mieć - pozdrawiam

Prawo jazdy???

a jaka jest maksymalna wada wzroku, jaka moze miec osoba jednooczna ubiegajaca sie o prawo jazdy?

Prawo jazdy???

Słuchajcie zapisałam się na prawko ;) Dzisiaj miałam pierwsze wykłady i.... juz nie mogę sie doczekać kiedy zacznę jeździć własnym samochodem :)

A mam pytanie odnośnie tych badań, czy ten lekarz który będzie nas "badał" w ośrodku szkoleniowym może wyrazić zgodę (na podstawie badań pola widzenia) na to żebym mogła prowadzić samochód??

Prawo jazdy???

Tak.Przedewszyskim to lekarz moze stwierdzic czy jestes zdolna/ny do prowadzenia pojazdu.Takie badania polegaja min.na badaniu pola widzenia.Lekarz a dokladnie okulista moze wypisac papierek ze jestes zdolna do prowadzenia pojazdu niestwarzajac zagrozenia.

Prawo jazdy???

Ja też mam prawo jazdy kat B. Egzamin zdawałem już jako osoba jednooczna. Problemy podczas jazdy generalnie są dwa: większa martwa strefa - o tym ktoś już tutaj pisał. Nie widząc na lewe oko, muszę odwracać głowę, np. przy zmianie pasa na lewy - lusterko nie wystarcza. Druga sprawa - dużo poważniejsza - ocena odległości. Przy braku stereoskopowego widzenia, ocena odległości jest bardzo zawodna. Ma to decydujące znaczenie, np. podczas wyprzedzania. Miałem kiedyś sytuację, że właśnie źle oceniłem odległość do samochodu z naprzeciwka i zacząłem wyprzedzać. Gdyby wtedy wyprzedzany samochód nie zjechał na pobocze, nie pisałbym teraz do Was.Od tego czasu mam wręcz uraz do wyprzedzania i za każdym razem gdy to robię, to cierpnie mi skóra :-)

 

 

Prawo jazdy???

a czy zdrowe oko nie jest aż nadto nadwyrężane podczas jazdy samochodem ??

Re: Prawo jazdy???


dodektrn:
a czy zdrowe oko nie jest aż nadto nadwyrężane podczas jazdy samochodem ??

 Chodzi Ci o to, czy oko nadwyręża się do tego stopnia, że pogarsza się nam wzrok? Hmm... ja tam jak jeżdżę, to nie widzę, żebym męczył się bardziej niż obuoczni. Poza tym wciąż nie noszę żadnych szkieł, więc chyba moje zdrowe oko jest OK ;).

 Wojto, piszesz o problemach z oceną odległości przy wyprzedzaniu. Hmm... nigdy takiego problemu nie miałem, ale to tylko potwierdza tezę, że jednak osoby, które urodziły się jednooczne (jak ja) widzą nieco lepiej "przestrzennie" niż te, które straciły oko później (podobno później mózg już się nie przystosuje w takim stopniu do przetwarzania obrazu z jednego oka.

Z innej beczki... ostatnio okulistka zabiła mnie stwierdzeniem, że jakbym chciał zrobić kat. A, to mi bez problemu zaświadczenie wystawi. Wystarczy, że mam 5 lat doświadczenia z kat. B. W końcu sam już nie wiem co mówią przepisy... chyba każdy lekarz interpretuje je po swojemu...

 

Prawo jazdy???

Badania przeszłam bez rzadnego problemu, nawet nie musiałam pokazywać pola widzenia. Jedyne co mi kazała zrobić to przeczytać pare literek z tablicy.

Prawo jazdy???

a wam wszystkim przydzielili prawo jazdy bezterminowo ? bo ost moj tato poszedl do jednej szkoly sie zapytac i tam mu powiedzieli,ze u nich bym dostal na 2lata :|.A mi sie nie widzi co 2 lata robic,skoro inni niewidzacy na 1 oko maja np bezterminowo.

Prawo jazdy???

W zaleznosci od zdrowego oka. Jesli masz drugie zdrowe, i spelniasz warunek, ze niewidzisz na jedno dluzej niz iles tam lat (chyba 2), to powinienes dostac prawko bezterminowo, natomiast jesli zdrowe oko ma jakas wade, np. krotko, lub dalekowzrocznosc, to dostaniesz terminowe, jednak po 21 roku zycia, udawadniajac ze wada sie nie pogorszyla to mozesz dostac bezterminowo

Prawo jazdy???

Witam mam pytanie ja również jestem jednooczna( tz mam astygmatyzm i na jedno oko praktycznie nie widzę) czy jeżeli mam prawo jazdy od 8 lat a teraz będę się starała o grupę to mogą mi zabrać prawko ????

Prawo jazdy???

Nie sądzę aby ktoś to sprawdzał. Mnie bynajmiej nikt o nic nie pytał. Oczywiście zaznaczyłam że mam prawo jazdy. Jedynie unikam jazdy wieczorem, chyba że koniecznie muszę:)

Prawo jazdy???

witajcie,

Jest tu moze ktos kto czynnie prowadzi motocykl / skóter?

albo prowadził i zrezygnował?? (np bo miał wypadek)

 Chodzi mi o to czy jest to rzeczywiście niebezpieczne / trudne?

dodam ze mam kat B od 7lat

 Pozdrawiam

Prawo jazdy???

Mam prawojazdy od 1983 roku kat.A,B bezterminowe. Jeżdżę codziennie od 20 lat zarówno samochodem jaki motocyklem. Nigdy z tego powodu nie odczuwałem jakiegoś problemu, może dlatego, że widzę na jedno oko od urodzenia.

Prawo jazdy???

Witam mam pytanie ja również jestem jednooczny mam prawko od 30 lat,od dwóch lat nie widzę na jedno oko,będę się starał o grupę inwalidzką,czy mogą mi zabrać prawko ?? 20673101 to jest moje gg pisać jak ktoś coś bedzie wiedział lub pisać na stronie

Prawo jazdy???

nie moge zasnac to jeszcze tu sie wypisze :) prawo jazdy mam bezterminowo od okolo 9 lat, nie widze przeciwskazan ;))) fakt, ze nie widze na prawe oko od trzeciego roku zycia, wiec nie mam problemow z wyczuciem odleglosci itp. bo sprytny mozg zdazyl wszystko opracowac ;)

jedynie nie lubie zmieniac pasa na prawy. 'martwa strefa' istnieje zarowno dla osob obuocznych i jednoocznych. chodzi o to, ze przy pewnym ustawieniu nie widac w prawym lusterku nadjezdzajacego pojazdu. kilka osob obuocznych przyznalo mi sie do tego problemu, ale przyjelam, ze skoro nie widze na prawe oko, to jeszcze musze wzmoc czujnosc przy takiej zmianie pasa i zawsze oprocz spojrzenia w prawe lusterko zerkam we wsteczne (czy jak sie ono nazywa ;)). decyzja o zjechaniu na lewy powstaje powiedzmy w 1/1000 sekundy i robie to automatycznie, a zjazd na prawy jest mniej spontaniczny.

Poza tym uwielbiam jezdzic samochodem, jutro jade na myjnie bo straszny brudas sie zrobil ;)

Prawo jazdy???

 No proszę a ja byłem przekonany że z jednym niewidzącym okiem nie mam co się starać o prawo jazdy....teraz może o tym pomyślę.Perskie oko

Prawo jazdy???

Julian, na luzie :)

Prawo jazdy???

Jestem po wypadku straciłem wzrok w prawym oku , na lewe także słabo widzę i noszę soczewkę kontaktową i niestety okulista nie przepuścił mnie ponieważ jak stwierdził osoby widzące na jedno oko mogą mieć prawo jazdy pod warunkiem braku wady na te zdrowo oko...

Prawo jazdy???

Prawko zrobiłem jak jeszcze miałem parę oczu ale jakieś 2 lata temu straciłem prawe w wypadku. W kierowaniu autem brak oka mi nie przeszkadza w ogóle ale niestety przekroczyłem 24 punkty karne i zostałem skierowany na badania psychologiczne. Czy jest jakiś sposób na przejście tych badań w normalny sposób bez tzw. znajomości? pozdrawiam

Re: Prawo jazdy???

witam,ja przestałem widziec na lewe oko po wypadku.Jeżdżę dużym skuterem i bez problemu da się to ogarnąć.nie mam problemu (lepiej się jeżdżi niż autem np. w dużym mieście),tylko na ścigaczu bym nie radził,chyba że wolno.

Prawo jazdy???

Witam mam 33lata i bardzo głębokie niedowidzenie w prawym oku .Badania psychotechniczne dla kierowców i dla operatorów maszyn przechodze bez żadnej taryfy ulgowej.Problem jest tylko z okulistą,trzeba troche poudawać.Jeżdzić i sie nie bać ,taka rada.pozdrawiam 

Prawo jazdy???

Mam prawko od ponad dwóch lat jakoś nie mam problemów z jazdą, wiadomo że jest trudniej ale staram się ...