MENU

Forum - Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

Witam potrzebuje wykaz i ustawy przeciwwskazań dla jednoocznych.By na to się powołać.. Ktoś mi może pomoc w tym..

Ja wiem ze nie mogę na wysokościach ciężkich rzeczy nosić itp ale   ja potrzebuje ustawę by się na nią powołać 

Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

No właśnie....Bardzo ciekawa sprawa... 

 

Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

znalazł coś ktoś? chyba też będe potrzebować....

Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

tylko to znalazłam:Sporządzenie wykazów prac szczególnie niebezpiecznych oraz prac związanych z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym należy do obowiązku pracodawcy, który wynika z Kodeksu pracy.
z Broszury Informacyjnej 2008r.Choroby wzroku (ślepota, krótkowzroczność postępująca, powikłany astygmatyzm niedający się wyrównać szkłami korekcyjnymi). Utrata wzroku usprawnia z czasem inne zmysły, szczególnie dotyk i słuch. Przyjmują one w swoim zakresie odczuwania rolę zmysłów kontrolnych i orientujących w przestrzeni. Przeciwwskazaniami do zatrudnienia są przede wszystkim: praca na wysokości, przy niebezpiecznych maszynach w ruchu, wymagająca ciągłego chodzenia (np. w terenie) i dźwigania większych ciężarów, czasem precyzyjna.

Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

Dziękuję bardzo :) a co z praca przy komputerze? gdzieś natknęłam się na informację, że problemy z wydzielaniem łez czyli chyba zespół suchego oka też może być przeciwskazaniem

Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

wygląda na to że ocena wskazania do wykonywania danej pracy należy jednak do lekarza medycyny pracy, jeżeli poniższe nie jest satysfakcjonujące to szukałam w medycynie pracy i BHP.

Ustawodawstwo polskie zalicza pracę przy monitorach ekranowych do prac uciążliwych.  

Schorzenia narządu wzroku stanowią najpoważniejszą grupę przeciwwskazań. Istnieje wiele zawodów, których wykonywanie jest niemożliwe przy istnieniu określonych wad wzroku. Wyróżnia się  wśród nich między innymi zaburzenia: widzenia barwnego, ostrości widzenia, widzenia obuocznego, pola widzenia czy adaptacji wzroku. Do oceny narządu wzroku brane są pod uwagę tylko te funkcje wzrokowe, których obniżone wartości w sposób istotny ograniczają sprawność lub aktywność życiową. I tak, przy określonym lekkim stopniu niepełnosprawności, wynikającym z zaburzenia widzenia obuocznego, wskazaniem do zatrudnienia jest otwarty rynek pracy, z wyłączeniem prac na wysokości, przy maszynach w ruchu, kierowania pojazdami silnikowymi, obsługi monitora ekranowego, prac precyzyjnych, ale i ogólnie niebezpiecznych dla narządu wzroku. Osoby z taką dysfunkcją nie mogą pracować na stanowiskach takich jak np.: kierowca, operator dźwigów,  ślusarz. Wymagają zatem przekwalifikowania lub zmiany stanowiska pracy.  

 

ze strony www.mz.gov.pl

Problemy orzecznicze w badaniach profilaktycznych

Prace związane z obsługą stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe

 

1.  Wstęp 

Wyniki badań epidemiologicznych jednoznacznie wskazują,  że praca na stanowiskach

 z monitorami ekranowymi nie jest szkodliwa, natomiast jest to praca szczególnie obciążająca narząd wzroku. Uciążliwość tego stanowiska pracy jest również związana z niekorzystnym wpływem wymuszonej pozycji ciała pracownika na jego układ mięśniowo‐szkieletowy. 

Obowiązek poddawania się badaniom lekarskim osób zatrudnionych na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe jest podobnie jak przy innych stanowiskach pracy regulowany przez „Wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników”, które stanowią załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996r. Ogólne wymagania w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe zostały określone w Kodeksie Pracy i następnie uszczegółowione w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zgodnie z ww. rozporządzeniem, pracodawca jest między innymi obowiązany do: 

‐ zapewnienia pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktycznej opieki zdrowotnej 

‐ zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa powyżej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. 

2. Badanie lekarskie 

2.1 Częstotliwość badań

Badanie wstępne Przed podjęciem pracy 

Badanie okresowe  co 4 lata 40

Wcześniejsze badania okresowe 

W przypadku pojawienia się zaburzeń i chorób, które w istotny sposób mogą wpływać na zdolność do pracy* 

* według obowiązujących przepisów jest to badanie kontrolne przeprowadzane po 30 dniach czasowej niezdolności do pracy 

2.2 Schemat badania lekarskiego 

2.2.1 Dodatkowe konsultacje specjalistyczne i badania pomocnicze 

Badanie wstępne Okulistyczna 

Badanie okresowe Okulistyczna 

2.3 Uwagi dotyczące badania lekarskiego 

Badanie okulistyczne powinno składać się z: 

• krótkiego wywiadu lekarskiego 

• badania narządu wzroku  

Badanie narządu wzroku powinno mieć na celu ocenę następujących parametrów: 

‐ ostrości wzroku do bliży (bez i z korekcją) 

‐ ostrości wzroku do dali (bez i z korekcją) 

‐ rozpoznawanie barw, w przypadku gdy prawidłowe rozpoznawanie barw jest niezbędne do bezpiecznej obsługi sprzętu lub zapewnienia bezpieczeństwa innych osób .

W trakcie badania lekarskiego należy zwrócić dodatkowo uwagę na choroby układu ruchu. 

W przypadku pojawienia się  wątpliwości w ocenie stanu zdrowia pracownika, należy wykonać wszelkie inne niezbędne konsultacje specjalistyczne czy badania dodatkowe. 

3 Ocena zdolności do pracy 

3.1 Długotrwała niezdolność do pracy na określonym stanowisku 

Badania wstępne i okresowe 

W przypadku pracy przy monitorach ekranowych, znaczne trwałe obniżenie ostrości wzroku do bliży (blizny i bielmo rogówki), zaćma, lunetowate pole widzenia (jaskra) czy zmiany zwyrodnieniowe plamki mogą być przyczyną niezdolności do pracy. Niedostateczna ostrość widzenia w przebiegu  zmniejszenia przezierności ośrodków optycznych przy pracy przy monitorze ekranowym może bowiem skutkować nadmiernym zmęczeniem narządu wzroku, bólem głowy oraz oczu, nadmiernym łzawieniem oczu i uczuciem pieczenia, wrażeniem migotania czy zamazywania się obrazu. 41

Przeciwwskazaniem do pracy będą też znaczne, uniemożliwiające prace przy monitorze schorzenia układu mięśniowo‐szkieletowego. 

3.2 Czasowe ograniczenia zdolności do pracy na określonym stanowisku 

Badania wstępne i okresowe

Osoby z zaburzeniami i  chorobami oczu powodujące czasowe obniżenie sprawności czy funkcji narządu wzroku jak np.: obniżenie ostrości wzroku związane ze stanami zapalnymi oczu czy zmniejszeniem przezierności ośrodków optycznych mogą jedynie otrzymać czasowe ograniczenie zdolności do pracy. Powyższe dotyczy także osób ze schorzeniami układu mięśniowo‐szkieletowego, których stopień zaawansowania rokuje poprawę na skutek zastosowanego leczenia. 

4 Uwagi dodatkowe 

Biorąc pod uwagę, iż jest to stanowisko uciążliwe dla narządu wzroku przy badaniu wstępnym jak i badaniach okresowych należy zwrócić uwagę w badaniu podmiotowym na występowanie przewlekłych chorób oczu takich jak: alergiczne zapalenie spojówek, przewlekłe zapalenie spojówek i brzegów powiek czy zespól suchego oka, których występowanie może nasilać objawy zmęczenia narządu wzroku związane z intensywną pracą wzrokową. W tych przypadkach okulistyczne badanie profilaktyczne może być poszerzone o test Schirmera sprawdzający stopień nawilżenia oka. W przypadku występowania zaburzeń filmu łzowego, jak również objawów dyskomfortu związanego z intensywną pracą wzrokową wskazane jest stosowanie preparatów sztucznych łez. 

W trakcie badania profilaktycznego lekarz okulista nie jest zobligowany do doboru szkieł korekcyjnych do pracy przy monitorze ekranowym, ani wydania recepty na takie okulary. Wynikiem konsultacji jest jedynie określenie, czy stwierdzone w trakcie badania upośledzenie widzenia jest wskazaniem do stosowania szkieł korekcyjnych do pracy do tej nietypowej odległości ‐ czyli 50‐ 70cm. 

W przypadku pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, wymagającej szczególnej sprawności narządu wzroku, np. przy obsłudze pulpitów sterowniczych, sygnalizatorów, w centrach kontroli sprawności psychoruchowej, poziom wymagań co do funkcji narządu wzroku został określony w rozdziale „Prace wymagające odpowiedniej, do rodzaju pracy, sprawności narządów zmysłu”. 

Warto też wspomnieć, iż praca przy monitorach ekranowych nie jest związana z narażeniem na promieniowanie i pola elektromagnetyczne czy promieniowanie  jonizujące o wartościach uznanych za szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też bezzasadne jest wykonywanie badań pomocniczych i dodatkowych konsultacji specjalistycznych opisanych dla tego rodzaju narażenia we „Wskazówkach metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników” w ramach badań42 przy obsłudze monitorów ekranowych. Należy podkreślić,  że zakres badań podany w ww. „Wskazówkach…” dla pola i promieniowania elektromagnetycznego dotyczy tylko osób pracujących w strefach ochronnych.

W badaniach profilaktycznych osób zatrudnionych, bądź ubiegających się o zatrudnienie przy obsłudze monitorów ekranowych, szczególną uwagę należy zwrócić na chorych na padaczkę, u których bodźce świetlne mogą prowokować napady. Padaczka związana z nadwrażliwością na światło stanowi najczęstszą postać padaczki odruchowej. Występuje w populacji ogólnej u 1/4000 osób i u ok. 5% wszystkich pacjentów cierpiących na padaczkę. Rozpoznanie padaczki z nadwrażliwością na światło ustala się na podstawie zapisu EEG z wykorzystaniem stymulacji stroboskopowej. Około 90% pacjentów z nadwrażliwością na światło ma napady uogólnione, a nieliczni tylko napady częściowe. U tych ostatnich, nadwrażliwość na światło, wielokrotnie stwierdza się dopiero po odstawieniu leków. 

W Europie najczęściej monitory telewizyjne stanowią bodziec wyzwalający napad padaczki z nadwrażliwości na światło. Dotychczasowe obserwacje wskazują, że przy częstotliwości odnawiania obrazu rzędu 50Hz reakcja napadowa występuje u połowy pacjentów cierpiących na padaczkę z nadwrażliwości na  światło, natomiast odsetek ten spada do 15% przy częstotliwości 60Hz. 

Szczególnie groźne są programy telewizyjne, w których wykorzystuje się  błyski o częstotliwości 10‐20Hz.   

Chorzy na padaczkę chcący podjąć prace przy obsłudze monitorów ekranowych, poza badaniem przez neurologa, powinni mieć wykonane badanie EEG w celu określenia reakcji na fotostymulację.  

Reasumując, pacjent cierpiący na padaczkę wymaga szczegółowej analizy, zarówno dotyczącej rodzaju monitora jaki ma obsługiwać, czasu pracy, jak również wnikliwej oceny przez neurologa przebiegu choroby, typu padaczki, zapisu EEG, historii ew. napadów prowokowanych. Należy podkreślić, że niewłaściwe jest machinalne orzekanie u chorych na padaczkę, niezdolności do pracy przy obsłudze monitorów ekranowych, zwłaszcza monitorów komputera, które przy współcześnie stosowanych technologiach stanowią niewielkie ryzyko prowokacji napadów. 

Marginalnym problemem w kwalifikacji do pracy przy obsłudze monitorów ekranowych może być migrena. Oczywiście, migrena nie jest przeciwwskazaniem do pracy przy obsłudze monitorów ekranowych.  jednakże, ze względu na jej podatność na fotostymulację, (która bywa czynnikiem wyzwalającym napad), może wymagać zasięgnięcia opinii neurologa w celu ustalenia ewentualnych ograniczeń do pracy na w/w stanowisku. Zalecenie to dotyczy szczególnych przypadków: o ciężkim przebiegu, migren z przedłużającą się aurą, tzw. migreny powikłanej, częstych stanów migrenowych etc.  


 

Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

Bardzo Ci dziekuję. A czy mogłabyś podać xróło tej pierwszej części swojej wypowiedzi tzn dotycząje gdzie oosby z wadami wzroku nie moga pracować czy to tez ze str ministerstwa?

Jakie przeciwskazania do pracy jednoczoni

pierwsza cześć z "Poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych" z 2009roku.

http://www.praca.gov.pl/eurodoradztwo/images/publikacje/zeszyt%2044.pdf