MENU

Forum - CHORE PRAWO!!!

CHORE PRAWO!!!

CHORE PRAWO!!!

Witam Wszystkich.

Od siedmiu lat pracuję z Zakładzie Pracy Ochronionej gdzie warunkiem zatrudnienia jest posiadanie orzeczenia  niepełnosprawności. Dnia 01.01.2012r. weszła w życie ustawa że Zakład Pracy Chronionej nie będzie dostawał dotacji za pracownika na III grupie i w ramach tego dostałem wypowiedzenie z umowy o pracę na umowę zlecenie (wiadomo na gorszych warunkach). Okulary noszę od 3 roku życia z wadą postępującą tj (niedowidzenie lewego oka). Chcę startować na II grupę z MOPSU bo wiem że z ZUSU nie dostanę, ale boję się że mi nie przyznają. Nie wiem co robic, cały czas chodzę nerwowy. Pracy jako zdrowy człowiek nigdzie nie dostanę, bo nie mogę pracowac na wysokościach, obsługiwac maszyn w ruchu a o prawie jazdy mogę sobie pomażyc. Dziwne dla mnie jest że Zakład Pracy chce przyjmowac osoby mające znaczne i umiarkowane grupy niepełnosprawności, jak wiadomo osoby takie mają znaczne poważniejsze problemy zdrowotne niż osoby na stopniu lekkim. Nieoficjalnie dowiedziałem się że Zakład Pracy będzie dostawał dotację za (UTRZYMANIE PRACOWNIKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO), a ja mimo tego będę pracował na gorszych warunkach. Problem ten nie dotyczy tylko mnie ale wszystkich osób pracujących w Zakładach Pracy Chronione. Dlatego proszę wszytkich o pomoc i wpisy na temat naszego CHOREGO SYSTEMU. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

CHORE PRAWO!!!

Przykro mi, że starciłeś lepsze warunki zatrudnienia przez zmiany w przepisach. Myślę, że nie powinny być zabrane świadczenia osobom z III gr inwalidzką i warto napisac petycję, ale jeśli zamierzasz argumentować to tak jak w swoim poście to niestety raczej nie masz co liczyć, że podpiszą ją osoby z I i II grupą inwalidzką, gdyz w swoim poście odmawiasz im możliwości zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej, dziwiąc sie dlaczego owe zakłady mają ich zatrudniać.

Tak się składa, że  nigdy nie pracowałam w zakładzie pracy chronionej, a zaczęłam pracowac w wieku 20 lat, czyli plus minus mam za sobą 13 lat pracy. Ja dałam radę, to i ty dasz, no chyba że nie chcesz, bo tak jest wygodniej. 

Chcesz coś zmienić(?) - zacznij o to walczyć. Odnosi sie to i do petycji jak i do twojego życia zawodowego. Grunt to uwierzyć, że się uda, jak to mówią -  "Nothing is Impossible to a willing mind" - sentencja warta zapamiętania i zastosowania. Pozdrawiam i życzę powodzenia. 

CHORE PRAWO!!!

nie wypowiem się kolego bo mam 1 grupę i marze o pracy na otwartym rynku możesz mi wierzyć.......

CHORE PRAWO!!!

Drogi Kolego,

Ja poszukuje pracy z umiarkowanym stopniem w woj śląskim, posiadam doświadczenie zawodowe, wyższe wykształcenie. Co z tego skoro ofert pracy nie ma :( Powoli wariuję w domu i nie wiem co robić. Zastanawiam się nad swoją działalnością, ale boje się kolejnej porażki. :(

CHORE PRAWO!!!

Ja rónież poszukuję aktualnie pracy, też mam umiarkowany. Ale w czym to przeszkadza? ja nie zamierzam szukać pracy wyłącznie w zakładach pracy chronionej. Póki nei pobieram renty to przecież rynek pracy jest otwarty.

CHORE PRAWO!!!

I ja mam umiarkowany. Pracuję na etat. Z rentą to jest tak,że można mieć pensję i rentę, jeżeli nie przekracza się jakieś kwoty. Jeżeli pensja jest "wysoka" to renta zostaje zawieszona. Jeżeli dobrze pamiętam są różne progi dla renty zusowskiej i renty socjalnej. Natomiast dodatek pielęgnacyjny otrzymuje się niezależnie od kwoty dochodu.

CHORE PRAWO!!!

Sprostowanie: nie dodatek pielęgnacyjny tylko zasiłek pielęgnacyjny.

Re: CHORE PRAWO!!!


Elzbieta:
I ja mam umiarkowany. Pracuję na etat.

 

 Ale mając orzeczenie nie ma wymogu pracy w Zakładzie pracy chronionej prawda?

CHORE PRAWO!!!

  Ale mając orzeczenie nie ma wymogu pracy w Zakładzie pracy chronionej prawda?

 

Oczywiście, że nie ma takiego wymogu/nakazu.

Ja mając umiarkowany stopień niepełnosprawności pracowałem zarówno w "zwykłej" firmie jak i w ZPCh. Obecnie pracuje w "zwykłej" firmie.

Orzeczenie (umiarkowany/znaczny stopień) daje pewne "profity" pracownikowi (dodatkowe 10 dni urlopu rocznie, krótszy 7 godzinny czas pracy) jak i pracodawcy. Dlatego też wielu pracodawców poszukuje osoby z orzeczeniem aby nie odprowadzać składek na PFRON, a brać dofinansowanie (na pracownika).

 

CHORE PRAWO!!!

Nie pracuję w zakładzie pracy chronionej. Osoba przyjmująca mnie do pracy była jedynie zainteresowana moimi kwalifikacjami, doświadczeniem. Natomiast osoba, która "zajmuje się" teczkami pracowników zapytała czy coś takiego posiadam... Pracodawca czerpie z tego korzyści, bo ma dopłaty oraz wykwalifikowanego pracownika UĹ�miech   Jak starałam się o to stanowisko nie zamierzałam sama z siebie informować o tym. Zadano mi konkretne pytanie to musiałam poinformować, iż mam orzeczenie.

CHORE PRAWO!!!

ok , a teraz ja mam pytanie , miałem wypadek prawie pół roku temu i teraz nie jestem zdolny do pracy przez rok , robić sobie już orzeczenie o nie pełno sprawomści ? I co mi to da teraz i później ? Jak myślicie ?

CHORE PRAWO!!!

Stawaj przed komisją jak najszybciej i zanieś " górę makulatury " - czyli jak najwięcej dokumentacji.

CHORE PRAWO!!!

ale co mi to da teraz ? I tak lekarze mówili że jestem nie zdolny do pracy przez co najmniej jeszcze rok .

Re: CHORE PRAWO!!!


qoozy:

  Ale mając orzeczenie nie ma wymogu pracy w Zakładzie pracy chronionej prawda?

 

Oczywiście, że nie ma takiego wymogu/nakazu.

Ja mając umiarkowany stopień niepełnosprawności pracowałem zarówno w "zwykłej" firmie jak i w ZPCh. Obecnie pracuje w "zwykłej" firmie.

Orzeczenie (umiarkowany/znaczny stopień) daje pewne "profity" pracownikowi (dodatkowe 10 dni urlopu rocznie, krótszy 7 godzinny czas pracy) jak i pracodawcy. Dlatego też wielu pracodawców poszukuje osoby z orzeczeniem aby nie odprowadzać składek na PFRON, a brać dofinansowanie (na pracownika).

 

 

No właśnie, czy jeżeli już znajdę pracę, to warto potem poinformować o orzeczeniu? czy normalny zakład pracy (tzn nie ZpCh) tez bedzie czerpal ze mnie korzysci?

 

Re: Re: CHORE PRAWO!!!

 vivian darkbloom:

 No właśnie, czy jeżeli już znajdę pracę, to warto potem poinformować o orzeczeniu? czy normalny zakład pracy (tzn nie ZpCh) tez bedzie czerpal ze mnie korzysci?

 

Myślę, że warto, ja zawsze informowałem (potencjalnego przyszłego) pracodawcę o tym, że mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, choć nie ma takiego obowiązku. Oczywiście niektórych może to odstraszyć lub też przy niektórych zawodach/stanowiskach pracy może to być "element" dyskwalifikujący.

Jeśli jednak rekrutujący nie wiedział co się z tym wiąże, ale wyrażał zainteresowanie "tematem" to starałem się wytłumaczyć podstawowe rzeczy. Odsyłałem też do PFRONu, gdzie pracodawca może uzyskać szczegółowe informacje.

Tak "normalny" zakład pracy/firma też może czerpać (wspomniane przez mnie) korzyści. Wielu firmom zależy na tym aby nie płacić składek na PFRON, ale brać z niego dofinansowanie (do wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników).

Na początek wystarczy, że pracodawca wypełni i złoży wniosek w PFRONie.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

http://www.pfron.org.pl/portal/pl/54/Dofinansowanie_do_wynagrodzen_pracownikow_niepelnosprawnych.html

Pozdrawiam.