MENU

Forum - Szybkość czytania

Szybkość czytania

Szybkość czytania

Witam wszystkich.

Nie widzę na jedno oko od urodzenia. Ostatnio poruszyłem ze znajomymi problem szybkości czytania. Obuoczni znajomi czytają szybciej, twierdzą, że są w stanie ogarnąć większą część tekstu wzrokiem, np. skupiają się tylko na lewej połowie wiersza , a reszta sama "wskakuje" im do głowy. Ja natomiast muszę wymawiać w myślach poszczególne wyrazy, podobnie jakbym czytał na głos. Próbowałem własnymi siłami nauczyć sie prymitywnej, chałupniczej techniki szybkiego czytania na podstawie szczątkowych informacji na ten temat oraz opisów "zdrowych" znajomych. Niestety, bez skutku. Bardzo lubię czytać, a lektura jednej ksiązki zajmuje mi tydzień - dwa, co jest uciążliwe i frustrujące.

 

Jak to wygląda u was? W jaki sposób przebiega w waszym przypadku proces przekazywania tekstu do głowy? Macie może jakieś techniki szybszego czytania albo znacie jakieś publikacje na temat czytania przez osoby jednooczne?

 

Pomóżcie, proszę wielbicielowi literatury :)

 

Pozdrawiam.

Blinkin 

Szybkość czytania

Zapisz się na kurs szybkiego czytania, musisz dowiedzieć się czy czasem jednooczność nie jest przeciwskazaniem do takiego kursu, może indywidualnie doradzą zestaw ćwiczeń i technik, które poprawią szybkość czytania. U mnie niestety wiadomości czytane wolno docierają do mojej pustej głowy ;), próbowałam technik szybkiego czytania oraz zapamiętywania, które znalazłam w necie i miałam książkę z ćwiczeniami, tytułu nie pamiętam. Uważam, że kurs będzie najbardziej efektywny. Czytałam, że jednooczność i ogólnie dysfunkcje wzroku mają duży wpływ na szybkość czytania, zapamiętywania, charakter pisma, popełnianie błędów ortograficznych oraz czytanie ze zrozumieniem. Chociaż bardzo dużo zależy od tego czy efektywnie uczymy się i rozwijamy od naszych najmłodszych lat, pomoc rodziców, rozbudzanie naszej inteligencji i poszerzanie technik poznawczych jest bardzooo istotne :) Powodzenia w szybkim czytaniu :)

Szybkość czytania

Chyba przed wczoraj myślałam o takim kursie.;) Piszesz, że przeczytanie książki zajmuje Ci np.tydzień, ale istotne jest ile ma stron i ile przeznaczasz jej czasu w ciągu jednego dnia. Ja interesującą dla mnie książkę potrafię przeczytać w dwa dni, jeśli ma powyżej 300 stron, jeśli powyżej 400 to raczej trzy dni. Wcale nie czytam szybko.. Obawiam się, że niestety w tym aspekcie, mianowicie szybkiego czytania, jest różnica pomiędzy jednoocznymi a osobami widzącymi wzorowo.. 

Niedługo będę w bon-ie działającym przy mojej uczelni i zapytam o taki kurs.

serdecznie pozdrawiam.:) 

Szybkość czytania

Ja rowniez widze jednoocznie od urodzenia, ale w moim przypadku zauwazylam odwrotna sytuacje, mianowicie czytam baardzo szybko, ale u mnie wynika to bardziej z faktu, ze nie potrafie przytrzymac dlugo zdrowym okiem wzroku na jednym punkcie (mam lekki oczoplas).

Szybkość czytania

Ja rowniez nie widze na 1 oko od urodzenia. Od kiedy umiem czytac ciagle mam w rekach jakas ksiazke.

Czytalam najszybciej w klasie i zawsze musialam czekac na reszte.

Bo w sumie co to za roznica? Tyle ze musimy glowa i okiem wiecej ruszac, a obuoczni widza wszystko na raz. Jednak dwoch stron na raz czytac sie nie da :)

Mysle ze twoj problem wynika zupelnie z czego innego. Moze to dyslekcja(zaburzenia tempa i techniki czytania, a także niski poziom rozumienia przeczytanej treści oraz zaburzenia w pisaniu)?

Udaj sie do specjalisty :) 

Szybkość czytania

to że czytasz każde słowo"w sobie" to nic złego po prostu czytasz wolniej przez to że musisz"wypowiedzieć" każde słowo bardzo trudno wyłączyć takiego wewnętrznego lektora ale znam nawet osoby dorosłe którym to zostaje i jest to normalne z  tego co wiem to jednooczność sama w sonie nie ma na to wpływu co z resztą widać po komentarzach to jak długo czytasz jedną książkę nie ma znaczenia ja np jak mnie jakaś nudzi to nigdy jej nie kończę:D na szybkość czytania ma wpływ czy to co czytasz Cie interesuje czy nie nie dopatrywał bym się tutaj też dysleksji  chyba że mas też problemy z pisaniem ze słuchu  a kursy jak najbardziej jeszcze nikomu nie zaszkodziły:))

Szybkość czytania

Zastanawiam się, czy u podłoża Twoich problemów z czytaniem leży jednooczność, czy raczej przyczyn należy szukać zupełnie gdzie indziej. Oceny tej kwestii mógłby podjąć się jedynie specjalista. Psycholog, logopeda - trudno mi wskazać właściwą dziedzinę wiedzy.

   Czytam od czwartego roku życia. Przeczytanie pięciuset stron w ciągu dnia nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu. Zaznaczam, że nie jest to lektura naskórkowa, przebieganie po tekście i wyodrębnianie zasadniczych treści, lecz mariaż oka i intelektu z każdym słowem zapoznawanego tekstu.

Szybkość czytania

Witaj, czytanie to dla mnie nie problem. Jestem osobą widzącą tylko jednym okiem, a mimo to, uważam, że czytam szybko. Wynika to z tego, że czytam dużo - albo może i jeszcze więcej. Myślę, że szybkość czytania nie zależy aż w takim dużym stopniu od warunków, że tak powiem mechanicznych, a od chęci i praktyki. Im więcej czytam, tym lepiej. A to, że "zdrowi" czytają szybciej jest nieprawdą - jestem uczennicą klasy maturalnej, a od 14 lat czytam tylko jednym okiem. Zauważyłam, że moi rówieśnicy są daleko w tyle z czytaniem na lekcji, choćby najmniejszego fragmentu - gdy ja siedzę znudzona. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w lekturze ;)