MENU

Forum - Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

Witam. Od pewnego czasu opiekuję się czasem 9 letnią Weroniką, która jest niewidoma. Może macie jakieś ciekawe pomysły w co się można bawić i czym zająć z dzieckiem, którego jedynym zmysłem czujnym na świat jest dotyk, słuch i zapach? 

Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

i tu zaczyna się moja bajka więc jednak do czegoś sę tu wam przydam zabawa:) z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi wymaga dużej inwencji twórczej:) są specjalne plansze do różnych gier takich jak chińczyk czy warcaby lub obrajlowione karty do gry  możesz popytać rodziców czy mają coś takiego jeżeli nie ti dla dzieci niewidomych bardzo ciekawe jest poznawanie nowych przedmiotów ale to może być dla ciebie trudne jeżeli nigdy nie miałaś z nimi styczności więc możesz podawać jej przedmioty znane i poprosić żeby zgadła co dostała   wszelkie zabawy typu jaka to melodia itd wszystko zależy od twojej wyobraźni pamiętaj dzieci które są pozbawione możliwości spontanicznego poznawania świata bardzo  lubią jak się im w tym pomaga wszystko co nowe jest ciekawe jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz śmiało postaram się w miarę swojej wiedzy pomóc :))

Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

Rozmawiałam z jej rodzicami, niestety takie gry typu warcaby czy chińczyk są nieco drogie i dlatego też poszukuję ciekawych pomysłów na "domowe" zabawy. Pluszaki, układanie wyrazów z klocków Brajla już się jej znudziło itd. Nie wiem, co wymyślać. 

Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

że są drogie to niestety wiem jak wszystko jeżeli chodzi o pomoc niewidomym nie wiem w jakim stanie jest dziewczynka ale może po prostu turlanie piłki z dzwonkiem dzieci niewidome mają  tak rozwinięty zmysł słuchu że bez problemu takie piłki wyłapują:))

Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

Może rozwijanie pozostałych zmysłów? Zabawa w zgadywanie po zapachu (lub smaku) różnych produktów spożywyczych-będzie to dla niej także pomocne i sporo się nauczy. Nie mówiąc już o tym, że możesz czytać jej książki :) Albo rozpoznawanie różnych przedmiotówpoprzez dźwięk. Przy okazji możesz jej opowiadać czym są i do czego służą. Taka zabawa może byc pomocna  w poznawaniu świata.

jakies proste ćwiczenia gimnatyczne-pomogą także w koordynacji ruchowej. Starałabym się rozwijać samodzielność w codziennych czynnościach-możecie razem przygotowywać posiłki. To jest w sumie jeszcze mała dziewczynka więc myślę, że na razie możecie spróbować robić kanapki :) może jakieś proste desery czy wypieki? Dzieci chyba to lubią. Ty oczywiście czuwasz nad bezpieczeństwem. Aha wydaje mi się że musisz do niej sporo mówić, tzn opowiadać co robicie przy wykonywanych wspólnie czynnościach.

 Co o tym myślisz? napisałam co mi przyszło do głowy, choc trudno napisać coś konkretnego bo w sumie niewiele wiemy o tej dziewczynce.

Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

Powyzsze propozycje zabaw sa bardzo fajne :), podaje linki do stron na ktorych znajdziesz wedlug mnie ciekawe gry i zabawy oraz porady

http://www.profesor.pl/mat/pd2/pd2_i_kubiak_030514_2.pdf

http://www.trakt.org.pl/viewpage.php?page_id=145

Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

Patrycjo na 3 stronie forum jest temat    Kto jest na NK?   tam masz kontakt do Aldony  mamy niewidomej Rozalki  przez portal nk   skontaktuj sie z Aldona moze napisze ci coc albo moze Aldona odpisze cos na ten watek.   Dawno sie dziewczyny nie odzywaly moze sa gdzies na wakacjach. 

Gry i zabawy dla niewidomych dzieci

dziękuję wszystkim za pomoc ;)