MENU

Forum - Ulga rehabilitacyjna odliczenie w Urzędzie Skarbowym

Ulga rehabilitacyjna odliczenie w Urzędzie Skarbowym

Ulga rehabilitacyjna odliczenie w Urzędzie Skarbowym

Witam,mam pytanie ,czy ktoś z Was odliczał ulgę rehabilitacyjną w Urzędzie Skarbowym na podstawię grupy inwalidzkiej.Dowiedziałam się teraz w PZN,że co roku można odliczyć 2280zł w ramach tej ulgi.

Ulga rehabilitacyjna odliczenie w Urzędzie Skarbowym

Ja też o tym słyszałam, ale nie korzystałam jeszcze  z tego rodzaju ulgi- dopiero w tym roku dowiedziałam się o takiej możliwości.

Ulga rehabilitacyjna odliczenie w Urzędzie Skarbowym

A ja mam pytanie o odliczenie kosztu protezy? NFZ sfinansował mi 600 zł, j a płaciłam 305 zł ( mam fakturę) , mam lekki stopień. To czy mogę sobie odliczyć te 305 zł. w ulgę rehabilitacyjną??? Musiałabym cały koszt 305 zł wpisać w rubrykę czy jak ?

Ulga rehabilitacyjna odliczenie w Urzędzie Skarbowym

Zuzik,jesli spelniasz kryteria i masz przynajmniej lekki stopien niepelnosprawnosci, mozesz udac sie po refundacjee ( dofinansoweanie) tej roznicy, ktora musialas doplacic. Ja zalatwialam to pare lat temu w Osrodku Pomocy Rodzinie w dziale tam gdzie zalatwia sie turnusy rehabilitacyjne. Pieniadze te uzyskiwane sa z NFZ albo z PFRON, nawet tych kilka lat temu byly dosc ok kryteria, jako, ze nie moglo byc wiecej chyba niz 1300 zl na osobe w rodzinie, no a ja zarabialam wtedy 1600 :) ale dzielone na mnie i corke.

Troche dlugo na ten zwrot czekalam, ale dali na konto :) Pozdrawiam 

 

P.S teraz dopiero zaskoczylam, ze jestes z Poznania, a ja tez wtedy w Poznaniu mieszkalam. Zalatwialam to w tym Osrodku na Wszystkich Swietych 1. Moze sie uda !  

Ulga rehabilitacyjna odliczenie w Urzędzie Skarbowym

Dzięki za odpowiedź. Może mogłabym się udac do Centrum Świadczeń na Wszystkich Świętych, ale oni chyba rzeczywiście mają wysokie kryteria, więc na razie odpuszczę. Chodziło mi głównie o rozliczenie protezy jako "dochodu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych" w PIT dla urzędu Skarbowego. Czy ktoś odliczał protezę oka?

Ulga rehabilitacyjna odliczenie w Urzędzie Skarbowym

Niestety na ten temat nic nie wiem, bo nigdy nie odliczalam, ale wklejam kryteria dotyczace dofinansowania :)

Kryterium dochodowe

O dofinansowanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych mogą ubiegać się osoby, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:

  • 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

Wniosek składa się we właściwym dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (lub innej jednostce organizacyjnej powiatu obsługującej środki PFRON na to zadanie). Nie ma terminu składania wniosków, tzn., że można złożyć go w każdym czasie.

Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wynosi:

  • do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,
  • do 150% sumy kwoty limitu, o którym mowa w lit. a), wyznaczonego przez kasę chorych oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.

Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.

W przypadku nieotrzymania dofinansowania z PCPR (na przykład w związku z przekroczeniem kryterium dochodowego), wnioskodawca musi sam pokryć tzw. udział własny w cenie zakupu, albo wybrać sprzęt tańszy (o ile jest taka możliwość) lub szukać wsparcia u sponsorów lub organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji). Jeżeli finansowana dopłata pochodzi ze środków własnych wówczas istnieje możliwość skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym.

Szczegółowe zasady udzielania pomocy ze środków PFRON określone zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 96, poz. 861 z późn. zm.).

 

Ulga rehabilitacyjna odliczenie w Urzędzie Skarbowym

Dzięki. Poszukałam, poczytałam i nawet bym się załapała na dofinansowanie z MCPR ale brakuje mi jednego dokumentu a mianowicie kopii Zlecenia na zaopatrzenie na środki ortopedyczne...., które musiała zabrać pracownia protetyczna, więc nic z tego. Mam tylko fakturę. Następny raz będę już wiedziała co mieć aby starać się o zwrot kosztów z MCPR.