MENU

Forum - Praca przy monitorze

Praca przy monitorze

Praca przy monitorze

Witam wszystkich,

Jestem z zawodu informatykiem, mam wadę wzroku, niedowidzenie na jedno oko, a na drugie mam małą wadę (jakieś +2). Mój problem polega na tym, czy istnieje jakaś podstawa prawna, żeby lekarz medycyny pracy ograniczył mnie w jakimś stopniu w pracy (przy monitorze). Szukałem już trochę, ale nie mogę znaleźć nic mającego moc prawną. Czy mogę pracować 8 h (bez ograniczeń), czy może 4 h i więcej nie, a może wcale?

 Z góry dziekuje za pomoc

Tomek

Praca przy monitorze

Cześć Tomku,

Ja mam wrodzone małoocze i na lewe oko nie widzę wcale. Też jestem z zawodu informatykiem (a właściwie nie do końca, bo przez orzeczenie lekarskie nie dopuścili mnie na informatykę, więc skończyłem produkcję oprogramowania - tu o dziwo już nie mieli zastrzeżeń, a wydział ten sam :) ) i gdy zaczynałem pracę jako programista, to też się bałem, że mi lekarz zacznie problemy stwarzać. Ale chyba nie ma jakiejś ustawy mówiącej, że nie i koniec. Jest to raczej sprawa indywidualna i zależy od stanu wzroku osoby. Ja na szczęście póki co, na zdrowym oku nie mam żadnej wady, żadnych szkieł nie noszę. Niedawno (po 3 latach pracy) miałem odnowić badania lekarskie, okulistka stwierdziła, że wszystko jest ok, jak zwykle pouczyła, że powinienem dbać o wzrok, nie siedzieć przed komputerem po 12h i takie tam... i wbiła w papier brak jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywanej pracy na następne 3 lata :). Dużo zależy od lekarza, mi przed maturą jedna pani doktor wpisała w orzeczeniu "max. 2h dziennie przed monitorem" - i tyle mi tym krwi napsuła, że ledwo się dostałem na uczelnię techniczną :(.

Pozdrawiam.

Praca przy monitorze

Dzięki za wypowiedź.

Rozumem, ale  mi własnie chodzi o jakieś prawne przepisy, bo jeden lekarz wpisze ograniczenie do 4 godzin a inny powie żeby dbać o wzrok. Lecz do jakiego lekarza trafie na badaniach, tego nie wiem.  Dlatego też szukam jakiejś ustawy albo czegoś o mocy prawnej. Wiem, że można iść do jakiegoś specjalisty, ale przed tym chciałbym sam może się dowiedzieć (zanim zapłacę za wizytę). Jeśli ktoś jeszcze miał podobny problem z jakimś ograniczeniem (czasowym) do pracy przy monitorze i zna prawo w tym zakresie to prosze o pomocne wskazówki, materiały.

Praca przy monitorze

Niestety nie znam żadnych przepisów prawnych, ale rok temu robiłam badania okresowe i otrzymałam wpis, że moge przy komputerze pracować tylko 4 godziny dziennie.

Praca przy monitorze

Też jestem informatykiem. W zeszłym tygodniu robiłem badania wstępne do pracy pełnoetatowej jako informatyk (7,5h dziennie przy monitorze). Pani doktór była bardzo miła, myślę że warto szczerze powiedzieć jak jest, bo badania są dokładne.

Nie ma podstaw prawnych do skreślania takich osób do pracy informatycznej. Warto wspomnieć o tym, że taka praca nie wpływa w żaden sposób na pogarszanie się wady a studia (informatyczne) to tylko potwierdzają. W takim wypadku powinno być wszystko ok.

Powodzenia. 

Praca przy monitorze

Jakby ktoś jeszcze przyznał taki werdykt, 4 godziny, to bym chyba się załamał. Większość ciekawszych zawodów jest zablokowanych, a tu taki cios. 

 

Praca przy monitorze

Brak jednego oka nie jest przeciwwskazaniem do pracy przed monitorem. Prawnie nie jest to uregulowane ale podaję dla zainteresowanych przeciwwskazania z przyczyn okulistycznych z broszury wydanej przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi (a więc bardzo miarodajne źródło - tam trafiasz na ostateczny werdykt jeśli nie podoba Ci się orzeczenie lekarza):

  • obniżenie ostrości wzroku  do bliży 0,5/30 choćby jednego oka 
  • nadwzroczność powyżej 4,0 D i niezborność powyżej 1,0 D
  • niedomoga konwergencji
  • zaburzenia ruchomości powiek
  • stany zapalne spojówek
  • zaburzenia wydzielania i odpływu łez
  • zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka, upośledzające ostrość wzroku
  • zmiany zapalne i zwyrodnieniowe okolicy centralnej siatkówki
  • oczopląs

Zwracam uwagę, że nie ma mowy ani o jednoocznych, ani o krótkowidzach (czyli osobach z ujemnymi dioptriami) - jednooczny krótkowidz nawet ze sporą wadą oraz dalekowidz poniżej 4D może pracować przed monitorem 8 godzin dziennie o ile nie ma innych wad wymienionych powyżej.

A teraz najlepsze. Zdarzają się okuliści, którzy tego nie wiedzą. Z mojego doświadczenia - a pracuję zawodowo przy komputerze już prawie 20 lat - im bardziej wykształcony okulista tym mniej problemów sprawia. Dlatego osobiście wybieram zawsze takiego co ma "Dr n.med" (nigdy się nie zawiodłem) zamiast "Lek.okulista" (miałem problemy - kiedyś nawet trafiłem aż do IMP, a ile zdrowia mnie to kosztowało... stąd ten mój wpis).

Pozdrawiam wszystkich

Praca przy monitorze

Hejka jestem tutaj nowy ale niedowidzący na jedno oko od ??????? nie wiem dokładnie kiedy ale na komisji wojskowej dostałem E jak zostań w wiosce ze starcami i zajmij sie kobietami tych co muszą iść na wojneśmiech. Dodam że nigdy nie starałem się o żaden stopień niepełnosprawności. Pracuje nieprzerwanie od 19 roku życia założyłem rodzine mam dwie wspaniałe córeczki i kochaną żone. Do tej pory oprócz pracy na wysokości nie spotkałem się z jakimiś że tak powiem barierami i ograniczeniami  od strony badań okulistycznych lub medycyny pracy -może poprostu miałem farta i trafiałem jak kulą w płot. Wiem i jestem świadomy tego że mundurówa odpada ale mimo komisji na E postanowiłem to sprawdzić pojechałem do okulisty wojewódzkiego szpitala MSW i tak jak się spodziewałem niestety nie ale można być tylko "cywilem" no ale do tego musicie miec wtyki. Z mojej autopsji pracowałem na stanowiskach magazynier uwaga do 3m, logistyk, spedytor w poprzedniej pracy zrobiłem sobie uprawnienia na wózki widłowe i przeszedłem po wielkich katuszach psychotesty chociaż szczerze to Pani puściła mnie chyba z litości, ale odradzam prace na wóżkach nie z tego powodu ze gorzej na nim jezdzimy tylko właśnie z powodu tych psychotestów tzn tego jednego urządzenia chyba że macdie jakimś cudem widzenie obuoczne na badanich ++Zaskoczenie.

Właśnie znalazłem nową prace w biurze no i badania oczywiście jak to u nas czynniki szkodliwe: praca przy monitorze komputerowym do 8h na dzień.

Pełen obaw poszedłem do wyznaczonego okulisty  i z bomby przed badaniem mówię jak jest a ona w śmiech i że nie mam się czym martwić po badaniu wystawiłą może pracować przy komputerze w szkłach korekcyjnych. Dodam że nie jestem okulistą i nie wiem czy mam jakąś ogromną wadę ale podam może komuś się przyda i zmniejszy obawy przed badaniami.

OL 0,3 korekcja 0,4 wysoki astygmatyzm

OP 0,8 korekcja 1,0 niski astygmatyzm

Zadnych innych dolegliwości nie ma typu uszkodzenia mechaniczne cisnienia itp itd.

Okulistka stwierdziła że do pracy przy komputerze nie jest wymagane widzenie stereoskopowe więc nasze obawy są zbędne i bezpodstawne.

W Poniedziałek ma wizyte u mistrza od medycyny pracy więć będę wiedział na 100%. Bo jak wiecie to on decyduje czy moge pracować czy nie tak miałem tak miałem przy pracy do wysokości do 3m okulista opisał wadę ale ostateczną decyzję zostawił lekarzowi medycyny który wystawił że mogę do 3m w oksachśmiech

O i może ciekawy temat do dyskusji czy ktoś się spotkał  że okulista napisał że możesz pracować a lekarz medycyny pracy wystawił negatywne orzeczenie??? To by był dopiero paradoks ale w tym kraju już nic Mnie nie zdziwi.

Pozdrawiam żyjcie kochajcie uczcie się pilnie nie jesteśmy w niczym gorsi od dwuocznych ja mówię sobie że poprostu widzę na półgwizdka ale za to staram się rozwijać intelektualnie na 1,5 gwizkaPokazuję język