MENU

Forum - Prawomocnoś orzeczenia-proszę o informację

Prawomocnoś orzeczenia-proszę o informację

Prawomocnoś orzeczenia-proszę o informację

Kochani, czy orientujecie się, z jaką datą orzeczenie wydane przez WZON (a konkretnie odebranie stopnia niepełnosprawności wydanego przez MOPS) nabiera mocy prawnej? Czy to jest data posiedzenia komisji, data odebrania czy 30 dni na uprawomocnienie?

Prawomocnoś orzeczenia-proszę o informację

30 dni od odebrania orzeczenia

Prawomocność orzeczenia

Już wiem jak to jest bo dzwoniłam do WZONu. Może komuś przyda się ta informacja.

Z informacji, które uzyskałam zrozumiałam, że jeżeli odwołujemy się od orzeczenia (w przewidzianym terminie) to one traci moc prawną. Może na moim przykładzie. We wrześniu MZON przyznał mi lekki na stałe, odwołałam się (jeśłi dobrze rozumiem, skoro się odwołałam to orzeczenie jest juz wtedy nieprawomocne, miałam na to 14 dni). WZON odebrał mi lekk nie zaliczając do żadnej grupy, odwołam się (okres 30 dni) czyli orzeczenie starci moc. Czyli faktycznie od daty wygaśnięcia ostatniego ważnego orzeczenia w ogóle nie jestem uznaną za niepełnosprawną, nawet kiedy dostałam lekki bo się od tego odwołałam.

pozdrawiam

Prawomocnoś orzeczenia-proszę o informację

Czyli lepiej przeczekać i po jakimś czasie wnieść wniosek o wyższy stopień niepełnosprawności, uzasadniając pogorszeniem widzenia, bo wtedy tamtego lekkiego już nie odbiorą, a wyższy mogą nie dać?

Proszę o odpowiedź osoby doświadczonej już takim zdarzeniem.

Pozdrawiam

Mam na stałe orzeczenie o lekkim stopniu od ponad roku (wcześniej miałam na 3 lata) i boję się złożyć o umiarkowany, żeby nie okazało się, że jestem już absolutnie pełnosprawna, pomimo że w widzącym oku ma zaćmę, cylindry i oś i dopóki widzę nie chcę tej zaćmy usuwać.