MENU

Forum - czy mam prawo starać się o rentę ?

czy mam prawo starać się o rentę ?

czy mam prawo starać się o rentę ?

witam serdecznie,

od jakiegoś czasu podczytuję forum i tak sobie zaczęłam się zastanawiać, czy w mojej sytuacji mogę coś zdziałać w zakresie renty czy niezdolności...generalnie jestem osobą jednooczną  (od ur.niewykształcona gałka oczna, noszę epi) drugie oko "-5"; nigdy nie miałam żadnej przygody z ZUS więc generalnie jestem dość zielona:)

bardzo Was proszę poradzcie czy w ogóle mogę coś zdziałać...póki co pracuję (praca biurowa), ale od listopada prawdopodobnie nie:(poza tym ja wielodzietna jestem - trójka na stanie, więc mówiąc wprost jakaś pomoc od zus bardzo by mi się przydała...:) nie za bardzo mam jakąkolwiek ciagłość dokumentacji, bo różnych lekarzy miałam...ale rokowania na wyzdrowienie - raczej marne...

będę wdzieczna za Wasze rady i ukierunkowanie co i jak:)

pozdrawiam serdecznie
Asia 

czy mam prawo starać się o rentę ?

witam ponownie,

poszperałam w postach i już mam kompletny mętlik:(

od czego zacząć - od określenia stopnia niepełnosprawności a potem ew.renta? i jaka w ogóle...poradźcie proszę. zadzwonię jutro do ZUS'u, ale jakoś niespecjalnie spodziewam się z ich strony dobrej woli....

pzdr

Asia 

czy mam prawo starać się o rentę ?

szperam dalej:)i udało mi się odszukać całkiem świeży post, osoby w podobnej syt. (jednooczna oraz spora wada na drugim oku), która dostała stopień umiarkowany.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale muszę jakoś wykazać, że niecałkowicie sobie radzę?jak to jest...no generalnie jakoś radzę, niby nie powinnam chyba dźwigać, ale przy 3 dzieci to mało realne:) podobnie praca na komputerze... no i jak wygląda syt. z prawem jazdy - jeżdżę od 8lat, prawko bezterminowe - nie zakwestionują tego jakoś ??

bardzo Was proszę o pomoc w usystematyzowaniu mojej szczątkowej wiedzy:)

z góry dziękuję i pozdrawiam!!!!

czy mam prawo starać się o rentę ?

Ja na twoim miejscu swoje działania rozpoczęłabym nie w ZUSie ale w instytucji zajmującej się ustalaniem stopnia niepełnosprawności czyli powiatowe bądź miejskie zespoły do spraw orzekania o stopniiu niepełnosprawności. Dopiero jak uzyskasz orzeczenie będziesz  miała jakiekolwiek podstawy do ubiegania się o rentę. Są to co prawda oddzielne instytucje ale warto ubiegać sie o stopień niepelnosprawności z tej pierwszej bo wówczas dostajesz 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego z pomocy społecznej a z rentą przy jednooczności w ZUS ie możesz miedz  problemy.

czy mam prawo starać się o rentę ?

Witaj! Jeśli jesteś osobą jednooczną od lat, to obawiam się że uznają Cię lekarze orzecznicy ZUS i konsultanci sądowi, jako osobę już przystosowaną do życia z jednoocznością (mam cylinder na odległość +1 i oś 15 stopni, a do bliży sfera + 2,5, cylinder i oś też) . Ja to już przerobiłam. W 2004 po 20 latach różnych zabiegów przestałam widzieć na jedno oko. Jak straciłam  wtedy pracę, desperacko złożyłam wniosek o rentę i uznano mnie za niezdolną do pracy na 2 lata. W międzyczasie udało mi się jakąś pracę na umowę-zlecenie znaleźć i przy wniosku o dalszą rentę uznano mnie za zdolną do pracy zgodnie z moim wykształceniem- czyli tzw. biurowej. Teraz jestem już po kolejnym wniosku o rentę i odwołaniu się do Sądu. Lekarz-konsultant sądowy też uznał, że przez tyle lat już przystosowałam się do widzenia jednoocznego, a to że tworzy mi się zaćma w drugim oku, nie ma znaczenia bo przy korekcji czytam tablicę do 9 miejsca. Mam jednak orzeczenie komisji ds orzekania o niepełnosprawności, że jestem na stałe niepełnosprawna w stopniu lekkim. Tylko, że to zupełnie nic nie daje, żadnych zniżek, uprawnień, ani możliwości znalezienia pracy w firmach zatrudniających osoby niepełnosprawne, bo tam są zainteresowani przynajmniej stopniem umiarkowanym.Mam ponad 55 lat i na żadne z wysyłanych CV nie otrzymałam odpowiedzi, a prawo do emerytury będę mieć po skończeniu 61 lat i 4 miesięcy. Nikogo to nie obchodzi, że się potykamy na nierównej drodze, wchodzimy na rzeczy, czy ludzi, który nieoczekiwanie pojawiają się ze strony niewidzianego oka. Praca przy komputerze też ponoć nie pogarsza widzenia. Staraj się o pracę, a nie o rentę. Pozdrawiam.

niepełnosprawność

witam ponownie,

dziękuję za odpowiedzi. tak sobie myślę, że chyba zaczęłam ze złej strony, doszłam do tego po bardziej wnikliwej lekturze odnośnie rent i w ogóle niepełnosprawności.

 w dużym skrócie- jestem jednooczna od urodzenia, dodatkowo w okresie dojrzewania widzenie w zdrowym oku dość gwałtownie zaczęło się pogarszać - obecnie do -5. Funkcjonuję w miare normalnie - pracuję od 13 lat, mam trojkę dzieci. Obecnie szukam pracy i natykam się na ogłoszenia, że mile widziane osoby niepełnosprawne - stąd moje zainteresowanie tematem. Nie zależy mi na rencie - wiem, że są osoby, które potrzebuja jej bardziej.

w związku z tym, pytanie do Was, jak to wyglada z Waszego doswiadczenia - czy z taką wadą mam szansę na orzeczenie i ew. w jakim stopniu (z tego co wyczytałam, stopień lekki chyba niewiele daje...). I jeśli otrzymam jakikolwiek stopień, to czy np. nie zakwestionują mi prawa jazdy (mam od 2004r bezterminowe) - to dla mnie kluczowe:)

 Pozdrawiam,

Asia 

czy mam prawo starać się o rentę ?

Do Asiag

Domyślam się,że mówisz o moim poście.Ja niestety oprócz wady wzroku,którą opisałam mam też inne choroby.Na sam wzrok na komisji niewiele zdziałasz Prawdą jest,że mówią-''o przez tyle lat to już dla Pani normalka.Owszem zadali mi jedno z pierwszych pytań:Czy mam prawo jazdy,czy znam biegle obsługę komputera i czy znam języki.Prawka nie mam,obsługę -tyle co mi jest potrzebne,czyli coś tam napisać ,wysłać,ale żeby biegle to nie,a języki-no cóż....-bo przy orzeczeniu na grupę  w osobnym pokoju do którego CIę wzywają po badaniu lekarskim na komisji jest też psycholog,doradca zawodowy.U mnie stopień umiarkowany jest przyznany -ogólnie na wszystko-na wzrok,choroby neurologiczne,laryngologiczne,z tym,że na orzeczeniu grupy nie ma że na wzrok,bo prawdopodobnie zmieniły się przepisy-teraz os.jednooczna jest zdolna do pracy i sprawna.