MENU

Forum - Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Wreszcie zmieniono rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, dzięki któremu jednooczni będą mogli otrzymać prawo jazdy.

 

Teraz osoba całkowicie niewidząca na jedno oko może mieć brak przeciwwskazań do prowadzenia, jeśli:

1. ostrość wzroku oka widzącego wynosi nie mniej niż 0,6 z korekcją (dopuszczalna korekcja w granicach: +/- 8,0 D),

2. pole widzenia oka widzącego wynosi 80° od skroni i co najmniej 30° od nosa oraz w górę i w dół,

3. od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 12 miesięcy i badany ukończył 20 lat

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 15 kwietnia 2011 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami

Dz.U. z 2011 nr 88 poz. 503 (załącznik 1)

Data wejścia w życie 29-06-2011 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Dziekujemy za bardzo przydatne informacje.

W Anglii, gdzie jestem, w ogole nie ma z tym problemu, dlatego mysle o prawku.

Pozdrawiam 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Szkoda że nadal nie mozna mieć kategorii A.

 

Gdyby ktos chciał poczytać 

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2011,nr,88/poz,503,rozporzadzenie-ministra-zdrowia-zmieniajace-rozporzadzenie-w-sprawie-badan.html

 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Witam, mam pytanie czy ktoś się może orientuje czy po wprowadzeniu nowego rozporządzenia odnośnie prawo jazdy, bede mógł kierować samochodem służbowym....bo niestety po ostatnim badaniu u lekarza medycyny pracy, dokładnie tydzień temu w uwagach napisał - Zakaz prowadzenia samochodu służbowego. Przez trzy lata jeździłem bez żadnych problemów, powiem szczerze nawet nieświadom tego że do jazdy na niezawodowym prawo jazdy w firmie trzeba mieć badania psychotechniczne, których z racji tego że jestem jednooczny:) nie przejdę. Ewentualnie ktoś z forum miał podobny problem....jak to przejść?Będe wdzięczny

Maciek 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Odwołaj się do WOMP(Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy), o ile spełniasz warunki opisane w jeszcze obecnym rozporządzeniu z dnia 7.01.2004 roku.

Czyli ostrość wzroku 0,8 bez korekcji.

 Zgodnie z wytycznymi konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny pracy, widzenie stereoskopowe nie jest wymaganie do prowadzenia pojazdów w warunkach służbowych kat.B.

Jeśli nie spełniasz tych warunków, to postaraj się termin badań w WOMP po 29.06.2011 roku.

Złóż odwołanie przez lekarza, u którego robiłeś badania i jeśli termin będzie przed 29.06, to przesuń go z jakiegoś powodu po 29.06 np. grypa.

Masz 14 dni  na wniesienie odwołania, od daty wystawienia orzeczenia lekarskiego.

 Przed wiyzytą w WOMP zrób badania psychologiczne prywatnie u psychologa uprawnionego do badań psychologicznych kierowców.

Które przejdziesz, ale z adnotacja  bez widzenia stereoskopowego.

 

Na wątpliwości polecam ten filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=CMBg3GS9Qhc

 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Mam pytanie: dlaczego od ponad dwudziestu lat mogę ubiegać się o prawko????????

Jestem zdrowa, tylko nie mam widzenia w jednym oku i nie przeszkadza mi to w normalnym życiu. Czuję się gorsza.

 

A może warto by było coś z tym zrobić????

Mam dwie propozycje:

1napisać list otwarty do Pani Minister Zdrowia

2napisać projekt ustawy obywatelskiej(podpisać się musi 1000 00 osób). To dość trudne, ale można spróbować.

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Nie rozumiem... Nie widzę od 5-tego roku życia. Prawo jazdy zrobiłem w wieku 21 lat. Powiedzieli mi tylko, że nie będę mógł motorem jeździć i prwadzić zawodowo, ale prawojazdy samo w sobie zrobiłem bez przeszkód.

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Ja prawo jazdy zrobiłem zaraz po studiach, w 97 roku. Bez żadnych problemów. Tylko, tak jak pisze alchemii2001, nie mogłem być kierowcą zawodowym.

Mam swoje auto, jeżdżę służbowymi - wszystko gra.

 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Ja podobnie jak Wojto. Tyle, że prawko zrobione w 2001. Kat. B bez żadnych problemów (oczywiście powiedziano mi również, że nie mogę być kierowcą zawodowym i nie mogę zrobić kat. A, choć - jak już pisałem w innym wątku - jakiś czas temu okulistka powiedziała mi, że jakbym potrzebował, to orzeczenie na kat. A wystawi od ręki :D ).

Tak więc od 10 lat jeżdżę samochodem zarówno własnym, jak i służbowym (choć teraz na jesieni skończą mi się badania i trzeba będzie przedłużyć, a wiem, że teraz firma wysyła na pełne badania psycho-techniczne - zobaczymy co z tego wyjdzie ;) ).

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Do 2004 roku widzenie stereoskopowe(obuoczne) było nie wymagana do kat. B.

Od 7.01.2004 roku  widzenie normy zaostrzono i osoby bez widzenia stereoskopowego mogły uzyskać  prawo jazdy kat B pod warunkiem, że ostrość wzroku oka lepiej widzącego wynosiła 0,8 bez korekcji okularami lub soczewkami.

Osoby, u których wymagana była korekcja wzroku okularami lub soczewkami, aby uzyskać wymaganą ostrość wzroku(0,8) i zrobiły prawo jazdy, takie prawo jazdy zostało wydane nie zgodnie z przepisami.

W razie skierowania na badania lekarskie za punkty, lub decyzją starosty o nasuwających się zastrzeżeniach, co do stanu zdrowia  do WOMP takie prawo jazdy by straciły.

Co, do kat.A to i w rozporządzeniu z 1999 roku i 2004 roku jak i z najnowszego z 15.4.2011 roku widzenie stereoskopowe jest wymagane prawidłowe.

Wątpię aby, któryś okulista wydał takie zaświadczenie, a tym bardziej żeby lekarz medycyny pracy dopuścił od kat. A.

 

 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

A to nie wiedziałem, że przepisy się zmieniały w międzyczasie. Zresztą mnie to i tak nie dotyczy, bo na zdrowym oku póki co mam 1,0 bez korekcji, w związku z czym prawko mam wydane bezterminowo...

Co do tej kat. A - no właśnie był to lekarz medycyny pracy, dyskusja się wywiązała podczas przedłużania badań okresowych do firmy. Pani doktor stwierdziła, że skoro mam kat. B od ponad 5 lat, a zdrowe oko nadal nie wymaga korekcji, to ona mi mogłaby wystawić papier na kat. A bez problemu. Zdziwiłem się bardzo, no ale co widać co lekarz, to inne podejście ;). A było to w szczecińskiej placówce Medicover (choć w sumie to oni tam różnych mają "fachowców" ;) ).

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Hej! Jeśli kogoś zainteresuje moja propozycja, proszę o kontakt:

mail: kambrz79@wp.pl

numer telefonu: +48660462627

 

Pozdrawiam serdecznie!

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Mam pytanie do forumowiczów, odnośnie prowadzenia samochodu służbowego.

Mam na oku zdrowym wadę wzroku -2.5, po korekcji 1.0 i wg

Instytutu MP kryterium to 0,8 bez korekcji.

 Niemniej jednak wprowadzono w kwietniu nowe rozporządzenie i

liberalniejsze kryterium przyznawania prawa jazdy 0,6 po korekcji  w oku zdrowym

 Wytyczne Instytutu medycyny pracy zmieniały się historycznie wraz z tymi rozporządzeniami i wydaje mi się, że może się to wkrótce zmienić na korzyść

 Czy ktoś mając podobny problem z krótkowzrocznością na dobrym oku był ostatnio  na badaniach okulistycznych  i  z jakim rezultatem ?

 Z góry dziękuję za informacje.

 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Już zmienili te zalecenia.

 

 

Kryteria zdrowotne w zakresie narządu wzroku i słuchu, których spełnienie warunkuje zdolność do wykonywania pewnych, najczęściej spotykanych rodzajów prac, w tym kierowania w ramach obowiązków służbowych pojazdami, do czego wymagane jest posiadanie kat B prawa jazdy'

(aktualizacja 20.07.2011 r.)

 Link do strony:

http://www.imp.lodz.pl/index.php?p=/home_pl/o_instytucie/people/konsultant_krajowy_w_dziedzinie_medycyny_pracy/

 

Link do wytycznych:

 

http://www.imp.lodz.pl/upload/konsultant/dokumenty/kryteria_zdrowotne_07_2011.pdf

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Witam. A ja chciałbym się dopytać Was, co do tej wytycznej o wieku - 20 lat.

Otóż, dziś byłem na badaniach na prawo jazdy kat. B u lekarza i powiedział, że mogę przyjść na badanie dopiero w wieku 20 lat. (Dodam, że mam teraz 18). Nie widzę na lewe oko od urodzenia (t.zn. widzę, ale tylko kontury...) - mam zwyrodnienie szklistkowo-siatkówkowe. Czy mimo tej wytycznej mogę w jakiś sposób ubiegać się o prawo jazdy teraz w tym wieku?

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Nie strasz.. Ja jutro idę na badanie.. Również nie widzę na lewe oko, tyle że ja w ogóle.. Boję się. Wolalabym to jakoś zataić..

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

To w końcu co z tą granicą wieku? Ja mam 19..

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Dzaworitka, daj znać jak po badaniu.

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

tylko dostanę pracę od razu rozpoczynam kurs na prawko,

odczułem w tym roku brak takie pozowania na jazdę 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Daję znać. Terminowe na 5 lat.;) Mimo wszystko jestem zadowolona. Moja siostra też ma na 5 lat, a ma wady po 3,5.  Mrużyłam trochę zdrowe oko.;) Nie pamiętałam dokładnie wady w zdrowym, a lekarz zasugerował -0,75, z tym, że ja kojarzę coś koło -1,5. :) 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

"odczułem w tym roku brak takie pozowania na jazdę " ? :)

Dla mnie prawo jazdy jest niezbędne, muszę być niezależna. 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Wszedłem na forum po dłuższym czasie i tak rewelacyjne informacje! Jeżdżę samochodem już 9 lat, od 17 roku życia, ale z powodu mojej wady (-3,5D) ostanie badanie okresowe przeszedłem tylko, ponieważ lekarz nie doczytał przepisów. Po korekcji mam pełną ostrość wzroku, w prawie jazdy widnieje adnotacja o obowiązku jazdy w okularach, a przepisy nakazywały badać ostrość wzroku bez korekcji - paranoja. Nowe przepisy bardzo mnie cieszą, nie będę musiał szukać przychylnego lekarza, ani wyjeżdżać na Ukrainę na egzamin na prawo jazdy. A już zbierałem się do pisania listu do ministerstwa.

Re: Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

To dziwne, chodzi mi o to oko, na które nie widzisz - mówiłaś lekarzowi, że nic nim widzisz?

Jak przeczytałaś te literki tym chorym okiem?

Dzaworitka:

Daję znać. Terminowe na 5 lat.;) Mimo wszystko jestem zadowolona. Moja siostra też ma na 5 lat, a ma wady po 3,5.  Mrużyłam trochę zdrowe oko.;) Nie pamiętałam dokładnie wady w zdrowym, a lekarz zasugerował -0,75, z tym, że ja kojarzę coś koło -1,5. :) 

 

 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Przeczytałam je tylko zdrowym okiem.;) Od razu powiedziałam, że nie widzę, bo nie zniosłabym tej znanej mi męczarni.. 'A może widzisz chociaż światełko?' Nie, nie widzę! ;] Brrr 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

A wszystko jest dokładnie wyjaśnione w rozporządzeniu Ministra zdrowia z 15 kwietnia 2011 roku w sprawie badań lekarskich kierowców.

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

ja poszlam do lekarza jak miałam 17 lat, dostalam na 5 lat prawo jazdy, i pozniej po 5 latach dał mi bezterminowo...

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

O, też bym tak chciała. ;)

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

na pewno ci sie uda :)

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Od 2013 roku nie będą już wydawane prawa jazdy bezterminowe.

Będą wydawane maksymalnie na 15 lat.

A prawo jazdy kat. C i D na 5.

Ale osoby bez widzenia stereoskopowego nie otrzymują tych kategorii(C i D).

 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Jutro mam chyba pierwszą jazdę.;)

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Czyli co, mam drugi raz spróbować iść na te badania? Czy sobie odpuścić?

Jak myślicie?

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

patricksake

no prawnie wychodzi na to, ze mozesz miec prawko od 20 roku zycia, (co jest dla mnie dyskryminujaca i niesprawieldliwe, ale tak wynika z tej ustawy), czyli albo sobie odpusc i poczekaj dwa lata, co Cie tak naprawde nie zbawi albo znajdz spoko lekarza :)

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Bardzo dziwne, ja mam 19 i jeżdżę. 

Patrick życze powodzenia!:) 

Re: Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!


europejczyk_21:

Od 2013 roku nie będą już wydawane prawa jazdy bezterminowe.

Będą wydawane maksymalnie na 15 lat.

A prawo jazdy kat. C i D na 5.

Ale osoby bez widzenia stereoskopowego nie otrzymują tych kategorii(C i D).

 

 OK ale prawa jazdy wydane wcześniej jako bezterminowe będą takie nadal?czy będzie to tzw. prawo działające wstecz... przynajmniej jak dla nas jednoocznych?

KTOŚ COŚ O TYM WIE?

 

Prawo jazdy - zmiana rozporzadzenia, jednooczni mogą prowadzić!

Moi Drodzy, potrzebuję Waszej pomocy w kwestii wyjaśnienia 1 kryterium rozporządzenia czyli ostrości widzenia w oku widzącym, ponieważ nie wiem w końcu czy spełniam kryteria na prawo jazdy czy nie (jestem oczywiscie jednooczna)

Otóż moja wada wzroku to jest ok -7,5 -7,75 dioptrii (w badaniu komputerowym po porażeniu mięśni akomodacyjnych, kiedy wcześniej badano mi bez to było nawet -8,25). Nie wiem jak to się przelicza na Snellena ale z jednej z moich kartotek okulistycznych mam -7,5 D i to jest 0,5 wg Snellena (tyle wiem że wg Snellena 1 to 100% widzenia, czym mniejsza wartość tym gorszy wzrok) Okulary noszę -7,5 D. Wychodzi mi zz tego, że nie dostałabym zdolności do prowadzenia samochodu kat. B. mam rację?

Pytam, ponieważ chcę się na to powołać (ze nie mam zdolności do prowadzenia samochodu) w uzasadnieniu odwołania o st. niepełnospr.  ale nie wiem czy rzeczywiście nie spełniam kryteriów zgodnie z ustawą. Zapytałabym lekarza ale wizytę mam w czwartek a odwołanie muszę złożyć do wtorku

Będę wdzięczna za pomoc :)