Forum - Trochę terminologii medycznej

Trochę terminologii medycznej

Enukleacja (wyłuszczenie gałki ocznej) - usunięcie gałki ocznej z pozostawieniem tkanek oczodołu.

Ewisceracja (wypatroszenie gałki ocznej) - usunięcie zawartości gałki ocznej (soczewki, naczyniówki, siatkówki, ciała szklistego, rogówki) i pozostawienie twardówki i mięśni zewnątrzgałkowych.

Egzentacja (wypatroszenie oczodołu)  - usunięcie wszystkich elementów tkanek oczodołu z gałką oczną włącznie.

Powikłania po zabiegu:

1. krwotok z tętnicy ocznej
  2. zakażenie wewnątrzoczodołowe
  3. uraz szczytu oczodołu
  4. pogłębienie bruzdy powieki górnej
  5. zbliznowacenie załamków
  6. odsłonięcie implantu
  7. wypadnięcie implantu
  8. zbliznowacenie oczodołu
  9. odwijanie powiek
  10. podwijanie brzegu powiek
  11. opadanie powiek
  12. utrzymująca się wydzielina z oczodołu

Implanty oczodołowe:

1. materiały nieaktywne (nieintegrujące się) - implant wykonany z nici nylonowej, implant silikonowy,implanty hydrożelowe.
  2.  materiały biointegrujące się - implanty hydroksyapatytowe i bioceramiczne

Na podstawie: Basic and Clinical Sciens Course cz.7, i Chirurgia Okulistyczna.

Mam pytanie : jaka jest różnica pomiędzy implantem bioceramicznym oraz hydroksyapatytowym? Chodzi mi tutaj o praktyczną stronę użytkową, czyli np. kiedy wskazany jest wszczep bioceramiczny, a kiedy ten drugi - o ile są takie wskazania. Jak zachowuje się w oczodole pierwszy i drugi implant.

Jak to możliwe, że mając tyle miesięcy w swoim oczodole implant hydroksyapatytowy - nie uległ on zintegrowaniu się z moimi tkankami oczodołu? Widoczne jest to na zdjęciach w temacie "Komplikacje i trudności". Implant trzymał się tylko na mięśniach oczodołu. 

I w imieniu wszystkich forumowiczów dziękuję za powyższy post.

Oba materiały są biointegrujące, wg.producentów właściwości są takie same. Hydroksyapatyt wytwarzany jest z koralowca oceanicznego przetwarzanego tak aby przypominał strukturą kość ludzką , materiał bioceramiczny to nieorganiczny związek glinu. Nie spotkałam się z porównaniami tych dwóch materiałów co do czasu w jakim się integrują, piszą jedynie że trwa to ok. 6-12m-cy.

Jesli dobrze pamiętam, mój implant ( Guthoff) był w połowie pokryty warstwą czegoś niebieskiego ( wyglądało to jak silikon). I wszyty był tą warstwą w oczodół ( w głąb), a ta część porowata ( w którą na chłopski rozum dla mnie tylko mogło cokolwiek wrosnąć) była z przodu oczodołu. Jak to możliwe, by w warstwę gładką ( tą niebieską) cokolwiek mogłoby wrosnąć? Potrzebuję łopatologicznego wyjaśnienia, nikt dotychczas nie chciał mi na to pytanie odpowiedzieć.

Dla ułatwienia dodaję zdjęcie.

Implant Guthoffa -  jedna połowa jest z silikonu, druga bioceramiczna, ma powierzchni bioceramicznej znajdują się zagłębienia umożliwiające fizjologiczne przyszycie mięśni okoruchowych, tylna część silikonowa tworzy przestrzeń podobną do jamy stawowej, co ma zapewniać dobrą ruchomość implantu.

To w takim razie dlaczego doktor mówił, że będę miała wszyty implant hydroksyapatytowy, a wszył mi bioceramiczny? Nie pojmuję tego.

Z tego co wiem to nie ma implantów Guthoffa z hydroksyapatytem.

Re: Trochę terminologii medycznej

BIGI:
Z tego co wiem to nie ma implantów Guthoffa z hydroksyapatytem.

Miałam powiedziane tak: wszczepię Pani implant hydroksyapatytowy, bo one są najlepsze w tej chwili na rynku.

Po czym doktor stwierdził, że choć Guthoff jest najdroższy, to najlepszy i właśnie ten mi wszczepi, bo gwarantuje najlepszą ruchomość.

Byłam 100% przekonana, że mam wszczepiany implant hydroksyapatytowy.

Teraz to już i tak mało ważne... w zasadzie. Teraz nie mam ani bioceramicznego, ani hydroxyapatytowego. teraz mam dziurę, w której lata proteza. I muszę uważać na ulicy,by się nie przekręciła.

Jestem ciekawa, czy w moim przypadku ktoś jeszcze podjąłby się powtórnego wszczepu. Nie mam tu na myśli dr J., który zwyczajnie zrobił mnie w bambuko obiecując powtórny zabieg , tylko jakichś innych specjalistów.  Może nawet nie w Polsce.

Posiadam do sprzedania BIOCERAMICZNY IMPLANT GAŁKI OCZNEJ 20mm, producent. FCI lOUIS AMAND 20/22, FRANCJA.Produkt szczelnie zamknięty, tylko pudełko- opakowanie, lekko uszkodzone.TANIO

Zakupiłąm go prywatnie, zbyt pochopnie....

gg 3179968