MENU

Forum - ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

MAM PYTANIE ODNOŚNIE GRUPY NWALIDZKIEJ, KIEDY I GDZIE MUSZĘ TO ZGŁOSIĆ. OD PRAWIE PÓŁ ROKU JESTEM NA L4. DWA RAZY BYŁAM W SZPITALU, PRAWIE CO DZIEŃ MAM KONSULTACJE, BADANIA, ITD. EFEKT JEST NIEODWRACALNH. POJAWIŁY SIE KOLEKNE SKUTKI UBOCZNE ; RUBEOZA, ZAMKNIĘCIE KĄTA OKA. CAŁKOWICIE NIE WIDZĘ NA OKO PRAWE.

DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZI. POZDRAWIAM SERDECZNIE ANETA 

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Witaj!

Właśnie wpisałam się w dziale ,,Powitania'' dokładnie z tym samym schorzeniem, co Ty.Jeśli mam Ci pomóc, to podaj szczegóły -kiedy miałaś zakrzep, podaj rozpoznanie(ja miałam z niedokrwieniem), ile masz lat i czy zdiagnozowano Ci przyczynę zakrzepu. To wszystko jest bardzo ważne.

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

WITAJ ! 

BARDZO SIĘ CIESZĘ, ŻE NAPISAŁAŚ.

 

WIĘC OD POCZĄTKU. W STYCZNIU MIAŁAM KOLEJNĄ MIGRENĘ,  ZAWSZE GORZEJ WIDZĘ.  JEDNAK MIGRENA MINĘŁA, A WZROK Z DNIA NA DZIEŃ BYL GORSZY. AŻ DO NIEWIDZENIA. ROZPOZNANIE ; H 34 ZAKRZEP ŻYŁY ŚRODKOWEJ SIATKÓWKI OKA PRAWEGO. MIAŁAM 40 LAT . STAŁO SIĘ TO W STYCZNIU TEGO ROKU.

W MAJU BYŁAM W UNIWERSYTECKIE CENTRUM KLINICZNE W KATOWICACH.  ROZPOZNANIE;  H53.3 CZYNNOŚCIOWE ZABURZENIA OKA LEWEGO

H 34.8 STAN PO ZAKRZEPIE ŻYŁY ŚRODKOWEJ SIATKÓWKI,  PO DWÓCH INIEKCJACH ANTYvegf DO KOMORY CIAŁA SZKLISTEGO OKA PRAWEGO

H 21.8 RUBEOZA TĘCZÓWKI OKA PRAWEGO 

 

DZIEKUJĘ BARDZO ZA ODPOWIEDZI

POZDRAWIAM SERDECZNIE ANETA 

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

BOGUSIU, PRZECZYTAŁAM TWÓJ POST. PISZESZ TAN O BOLESNYCH ZABIEGACH, CZY TO ZABIEGI LASEROWE ? TAKI MAM MIEĆ W PONIEDZIAŁEK,  MÓJ OKULISTA KATEGORYCZNIE MI GO ZALECA. NATOMIAST W KLINICE TERAZ JAK BYŁAM DEFINITYWNIE MI GO ODMÓWILI. NIE WIEM CO MAM ROBIĆ...

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Witam ponownie!

Nie zauważyłam, że był już jeden Twój wpis - nie czytałam poprzedniego. Wiem już, że chorujesz na tarczycę i masz 41 lat. Mój przypadek jest bardzo podobny. Doszło do powikłań w postaci jaskry neowaskularnej ( wzrost ciśnienia 64, zarośnięcie kąta przesączania ) a dalej było jeszcze gorzej. W kwestii tych zastrzyków - też musiałam przyjąć.Aktualnie chcę podjąć się doprowadzenia do refundacji tych zastrzyków, gdyż są refundowane przez NFZ przy innych chorobach, a my musimy płacić. To jeden z absurdów, gdy leczenie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne a NFZ umywa ręce. Nie dostałam renty. Na komisji usłyszałam: ,,przecież to tylko jednooczność, na to nie dajemy''. 

Napisz, co o tym myślisz?

Bogusia

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Wygląda na to, że równocześnie pisałyśmy do siebie. Masz sprzeczne opinie okulistów, bo te przypadki zakrzepów są dość rzadkie i zupełnie nieprzewidywalne. Trudno dostosować leczenie. Przebiega ono na zasadzie prób i błędów. Miałam laseroterapię, ale bardzo późno, gdyż nie wchłaniała się u mnie krew z zakrzepu i tu był największy problem, bo lekarz nie miał warunków na laser, dlatego wykonywano mi zabiegi mrożenia - których ty masz szansę uniknąć. To było najdrastyczniejsze przeżycie w moim życiu. Uwierz mi, że Święta Inkwizycja ze średniowiecza przyznałaby najwyższe wyróżnienie temu, kto je wymyślił.

Bogusia

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

OD PÓL ROKU WALCZĘ, JEST BARDZO CIĘŻKO EMOCJONALNIE. JESTEM OSIBA POZYTYWNE NASTAWIONĄ DO ŻYCIA, ALE BRAK REFUNDACJI NA ZASTRZYKI, PRZERASTA MNIE I NIE MOFĘ SPAĆ PO NOCACH. 

MIAŁAM DWA ZASTRZYKI W OKO PO ZAKRZEPIE,  POZNIEJ PRZERWA, FINANSOWO DRAMAT. DLATEGO POWSTALY SKUTKI UBOCZNA; RUBEOZA I POCZATEK ZAMKNIECIA KONTA OKA. KOLEJNYM MIALA BYC JASKRA.... TYDZIEŃ TEMU BYLAM NA TRZECIM ZASTRZYKU 1800 ZL TO ZABÓJSTWO ...

WSPOŁCZUJĘ CI BO DOSKONALE WIEM W JAKIEJ JESTEŚ SYTUACJI 

 

 

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

A ja wiem, w jakiej jesteś Ty. Dołącza się strach o oko. Już nie o wzrok, tylko o oko. A jak u Ciebie z układem krzepnięcia? PT, APTT? Miałaś dokładne badania czynników krzepnięcia?

 

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Pytasz, czy ten bolesny zabieg to laser? Nie, Laser to zabieg cywilizowany i niezbyt bolesny. Te bolesne zabiegi to mrożenie czyli cyclocrio.  Laser robi się na siedząco tak jak inne badania np. w lampie szczelinowej tylko masz soczewkę na oku, więc są przed tym krople znieczulające. A te bolesne zabiegi robi się na sali operacyjnej, w sterylnych warunkach, szczegółów wolę ci zaoszczędzić. Zresztą określ, jaki masz mieć dokładnie zabieg, ale jeśli to zabieg laserowy na zmiany pozakrzepowe to nie jest to nic strasznego. Zaufaj lekarzowi - nie masz wyjścia.

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Jeszcze odpowiem Ci w sprawie grupy inwalidzkiej i renty. W sprawie reny: jeśli jesteś na L4 to znaczy, że pracujesz. Jeśli pracujesz i chorujesz już prawie pół roku nieprzerwanie ( jak piszesz) to na 6 tygodni przed upływem pól roku zwolnienia możesz już składać dokumenty do zus . Lekarz musi CI wypełnić druk N-9 i określić, czy rokujesz możliwość odzyskania zdrowia czy nie. Od tego zależy co dalej. Jeśli rokujesz - to składasz druki o świadczenie rehabilitacyjne a jeśli nie -  to o rentę. Dalej zależy, czy pracujesz w zakładzie zatrudniającym do 20 osób czy powyżej 20 osób, bo są pewne różnice w składaniu i wypełnianiu dokumentów np. wywiad zawodowy wypełnia zakład pracy a druk zus Np-7 częściowo ubezpieczony a częściowo zakład.

Jeśli chodzi o stopień niepełnosprawności to druki pobierasz w swoim Miejskim Zespole do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Są inne niż te do zus. Lekarz wypełnia ci druk o stanie zdrowia, reszta jest prosta. Wszędzie musisz dołączyć odpisy dokumentacji medycznej.  

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Witam Cię serdecznie Anetko!

Napisz, czy zdecydowałaś się na ten laser czy nie, gdyż dziś miałaś wyznaczony termin. Wiem, że była to da Ciebie bardzo trudna decyzja, ale z tego co piszesz wynika, że Twój lekarz robi wszystko, by nie dopuścić u Ciebie do rozwoju jaskry. Mi zalecono zastrzyki nie zapobiegawczo - tak jak Tobie - tylko dopiero, gdy już była rubeoza i jaskra.Ale wychodzi na to, że pomimo zastrzyków i tak doszło u Ciebie do rubeozy. Trochę to wszystko dziwne, bo Eleya działa przez 2 miesiące ( tak twierdzi mój lekarz ) więc jeśli miałaś ciągłość to powinno Cię to zabezpieczyć.

Ogólnie myślę, że powinnyśmy porównać nasza leczenie od początku i jego efekty.  To może być przydatne nam i naszym lekarzom na zasadzie porównawczej. Na pewno nam nie zaszkodzi takie porównanie, bo zauważyłam też inne wspólne elementy naszych przypadków. Jeśli też tak uważasz, to podaję mojego e- maila, możesz pisać  w każdej chwili:

krolbogumila@wp.pl

A w sprawie renty dodam jeszcze najważniejsze: jeśli pracujesz od poczatku w jednym zakładzie pracy to możesz wszystko załatwić od ręki ( z tym zaświadczeniem od lekarza i właściwym drukiem o świadczenie) ale gdy pracowałaś np. w kilku różnych zakładach pracy, to oprócz świadectw pracy będzie jeszcze potrzebne poświadczenie okresów ubezpieczenia i to może trwać około tydzień ( jak wszystko im się zgodzi). Więc zaczynaj załatwiać te formalności aby uniknąć ,,przerwy'' w ciągłości wypłat. Wszystkie potrzebne druki pobierzesz w zus a jak nie masz na to czasu to pisz - symbole druków podam   Ci i możesz je sobie wydrukować za stron zus-u.

Pozdrawiam

Bogusia

 

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Witam,moja mama (61 lat) kilka dni temu dostała również zakrzep w oku. Lekarze dziwią się ,ze jeszcze cokolwiek widzi. Mama ma wrażenie ,ze z dnia na dzień jest coraz gorzej. Dostała tylko leki rozrzedzajace krew i nic innego. Lekarz mówi ,ze laser dopiero za miesiąc lub dwa. Czy faktycznie nie ma żadnego leczenia ? Nie można już nic zrobić?                                                Pozdrawiam Marta

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Ja z perspektywy czasu wiem, że można.Podaj, jakie konkretnie leki rozrzedzające krew przepisano Twojej mamie i ile dni jest po zakrzepie?

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Ten lek to VESSEL DUE F

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Zakrzep był w sobotę rano. Do lekarza trafiła w ciągu kilku godzin.

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Mi też przepisano Wessel Due F, ale niestety, ten lek jest za słaby, żeby poradzić sobie z zakrzepem.To jest lek jedynie osłonowy. Minęły 4 dni, więc zapewne spłynęła już krew do siatkówki , więc teraz zostaje tylko czekać, aż się wchłonie.Okulista powinien zrobić OCT (możliwe, że już zrobił) a wkrótce angiografię fluoresceinową - to jest istotne dla wyboru leczenia. Ważne jest też, czy to zakrzep z obrzękiem czy z niedokrwieniem. Te z obrzękiem mają lepsze rokowanie co do powrotu widzenia, te z niedokrwieniem, niestety kiepskie. Aktualnie do leczenia wprowadzono zastrzyki sterydowe w oko. Bardzo ciężkim powikłaniem jest jaskra, która pojawia się około 100 dni po zakrzepie, dlatego lekarze nazywają ją jaskrą,,studniową". Najważniejsze, by do tego nie dopuścić. W tym celu podaje się do oka zastrzyki anty VEGF, niestety są płatne i drogie. Te zastrzyki poprawiają też widzenie(???) Piszesz, że Mama jeszcze widzi, więc jest szansa, że zachowa widzenie, choćby szczątkowe a może być też tak,że po wchłonięciu się krwi widzenie będzie dobre. Wszystko zależy, jaki to zakrzep.

Wszystko co napisałam dotyczy zakrzepu żyły głównej siatkówki (CRVO), ale są też zakrzepy o znacznie łagodniejszym przebiegu dotyczące tylko gałązki (BRVO) czyli tylko na niewielkim obszarze. Nie określiłaś dokładnie diagnozy postawionej przez lekarza, więc może przypadek zakończy się szczęśliwie.

 

ZAKRZEP ŻYŁY GŁÓWNEJ SIATKÓWKI

Dziękuje bardzo za odpowiedz i tak szczegółowy opis. Ciężko mi die dowiedzieć od mamyjaki to rodzaj zakrzepu ,bo ona jest w ogromnym szoku i nie wie co powiedział jej lekarz. Ja mieszkam bardzo daleko i na miejscu nie mogę jej pomoc. Jedyne co wie  to,ze ponoć uszkodzenie jest duze. Wydaje mi się,ze chodzi o żyłę gowna bo nie widzi gdy patrzy przed siebie. Gdy rusza okiem na boki lub do gory to widzi. Jeszcze wczoraj ,ktoś polecił mi lekarza w Poznaniu,który zajmuje się leczeniem skutków zakrzepu i obrzęku plamki. Może on da jakaś nadzieje. Dziękuje jeszcze raz🙏